Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Umelecký svet v smútku: Zomrela slovenská legenda (†87)!

Stanislav Martiš
Stanislav Martiš
Zdroj: ŠD Košice
15.11.2019 15:30

KOŠICE – Vo veku 87 rokov vo štvrtok (14. 11.) zomrel dlhoročný sólista Štátneho divadla (ŠD) Košice Stanislav Martiš. V rokoch 1978 – 1984 bol šéfom košickej opery. Informoval o tom hovorca ŠD Košice Svjatoslav Dohovič.


„Jeho lyrický tenor znel v košickom divadle od roku 1958 takmer tri desaťročia vo veľkých postavách svetového operného repertoáru, ale aj vo viacerých operetných postavách a muzikáloch," povedal hovorca ŠD s tým, že rodák z Bratislavy už počas gymnaziálnych štúdií účinkoval v mandolínovom súbore, v ktorom bol korepetítorom jeho spolužiak Ilja Zeljenka.

Podľa Dohoviča mal Martiš vzťah aj k technickým predmetom, a tak začal študovať architektúru. Z rodinných dôvodov však musel štúdium prerušiť a nastúpil na vojenskú službu, ktorú absolvoval vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave, kde strávil päť rokov. „Spev študoval súkromne u Alexandra Moyzesa, Jána Strelca a Stanislava Mjartana. V roku 1968 ukončil štúdium operného a koncertného spev na Vysokej školy múzických umení (VŠMU) u profesora Janka Blaha,“ dodal.


Galéria

Stanislav Martiš Stanislav Martiš Stanislav Martiš

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články