Ďalšia THREEMA dokazuje Jankovskej špinavé praktiky! Takto sa chcela zbaviť svedka | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Ďalšia THREEMA dokazuje Jankovskej špinavé praktiky! Takto sa chcela zbaviť svedka

Zdroj: Jan Zemiar
08.10.2019 17:00

BRATISLAVA - Na bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú sa to valí z každej strany. Po tom, čo sa vzdala funkcie, sa vrátila do sudcovského talára. Momentálne je však dlhodobo práceneschopná a zdá sa, že po informáciách, ktoré sa denne dostávajú na svetlo, aj dlho bude.


Monika Jankovská si mala vymeniť až 6000 správ s obvineným v prípade vraždy Jána Kuciaka, Marianom Kočnerom. Podľa prepisu, ktorý zverejnil DenníkN, si Jankovská písala aj o Ondrejovi Janíčkovi, kontroverznom podnikateľovi, ktorý v Trenčíne vlastnil bar Fatima. 

Po tom, ako médiám zaslali videá jeho a ďalšieho svedka, naňho Jankovská podala trestné oznámenie za ohováranie. Na posledný súd, ktorý bol v pondelok, však neprišla. Svoju výpoveď zmenil aj druhý svedok, Michal Vida, človek Petra Čongrádyho. 

Ten po nejakom čase svoju výpoveď zmenil a tvrdil, že mu video prikázal natočiť Janíček a vtedajšej štátnej tajomníčke sa opsravedlnil. Z komunikácie, ktorú teraz denník zverejnil, vyplýva, že Jankovská sa o ňom bavila aj s Marianom Kočnerom. 

„Musíme toho Vidu aspoň urobiť," napísala Jankovská. "Povie tri nacvičené vety. Janíček klame. Vydieral ma a donútil ma natočiť video. Neposlal som Markíze ani inde žiadne svoje vyjadrenie. Ospravedlňujem sa pani Jankovskej,“ opísala svoju predstavu. 

Ak sudkyne z kauzy Threema obvinia, prípadné disciplinárne stíhanie bude zastavené

Finančný trest, dočasné pozastavenie výkonu funkcie či úplný odchod zo súdnictva. To sú všetko možnosti disciplinárneho potrestania bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej a sudkyne Zuzany Maruniakovej, ktoré im hrozia.

Na návrhu disciplinárneho stíhania v súčasnosti pracuje ministerstvo spravodlivosti, o čom ešte v pondelok informoval minister Gábor Gál (Most-Híd). Pri disciplinárnom stíhaní však platí, že akonáhle spomínané sudkyne polícia obviní, konanie sa preruší. Sudcovia sú do funkcie vymenovaní bez časového obmedzenia. Vlastnú komisiu na preverenie celého prípadu zriadila aj Súdna rada SR, pod ktorú tiež spadajú disciplinárne senáty.

Päťčlenná komisia sa k prípadu stretne v stredu 9. októbra, pričom bude následne súdna rada o stretnutí informovať. Minister Gál ozrejmil aj predbežné dôvody na disciplinárny podnet. V prípade Jankovskej ide podľa neho o klamlivé vyhlásenia, v prípade Maruniakovej o rozhodovaciu činnosť v kauze miliónových zmeniek televízie Markíza, v ktorej rozhodla v prospech Mariana K. Aj o tom bola údajná komunikácia prostredníctvom aplikácie Threema medzi Marianom K. a Jankovskou.

„My sme prehodnotili nové skutočnosti, ktoré sme sa dozvedeli v závere minulého pracovného týždňa, a na základe nich podáme disciplinárny návrh. Musíme tých sudcov, ktorí sa nesprávajú podľa zásad, aj postihnúť, ale na základe relevantných argumentov,“ povedal v pondelok Gál. Následne sa podnetom bude zaoberať disciplinárny senát. Voči Jankovskej aj Maruniakovej zasiahla ešte koncom augusta tohto roka polícia, ktorá zaistila mobilné telefóny. Ministerstvo spravodlivosti okrem iného kontroluje aj výberové konanie Maruniakovej na post sudkyne. Tá pracovala na ministerstve priamo pod Jankovskou.

Prvá menovaná je v súčasnosti na materskej dovolenke, Jankovská ihneď po nástupe na Krajský súd v Bratislave oznámila práceneschopnosť. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré je dostupné na internete, a naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy od zneužitia právomoci verejného činiteľa až po prijímanie úplatkov či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články