Svet reaguje na výsledky ĽSNS: Do EP sa prvýkrát dostane slovenská krajne pravicová strana | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Svet reaguje na výsledky ĽSNS: Do EP sa prvýkrát dostane slovenská krajne pravicová strana

Predstavitelia ĽSNS
Predstavitelia ĽSNS
Zdroj: Foto: SITA/Jana Birošová, Diana Černáková, Marko Erd
26.05.2019 15:20

BRATISLAVA - Ľudová strana Naše Slovensko, krajne pravicový subjekt, ktorý má v slovenskom parlamente 14 kresiel, podľa očakávania prvýkrát získa kreslá v Európskom parlamente, napísala v nedeľu americká tlačová agentúra AP na tému sobotňajších eurovolieb v SR.


Táto strana otvorene obdivuje nacistický bábkový Slovenský štát z obdobia druhej svetovej vojny. Členovia strany používajú nacistický pozdrav, obviňujú Rómov z kriminality na Slovensku, Severoatlantickú alianciu pokladajú za teroristickú organizáciu a chcú, aby SR vystúpila z tejto aliancie aj z Európskej únie, uviedla ďalej v článku svetová agentúra AP.

Posun po dlhých mesiacoch demonštrácií

ĽSNS sa v apríli dočkala vzpruhy, keď slovenský najvyšší súd zamietol návrh generálneho prokurátora na zákaz a rozpustenie tejto extrémistickej skupiny, ktorej činnosť porušuje ústavu, dodala AP. Účasť voličov na Slovensku v predchádzajúcich eurovoľbách v roku 2014 dosiahla 13 percent, teda najmenej zo všetkých členských krajín EÚ, pripomenula AP.

Prieskumy verejnej mienky favorizovali stranu SMER – sociálna demokracia, hlavného člena súčasnej vládnej koalície, a ukazovali zisk hlasov maximálne okolo 20 percent. Slovensko má 14 kresiel v EP, informovala ešte agentúra AP. Jedno kreslo dostane po odchode Británie z EÚ. Nemecká tlačová agentúra DPA o Slovensku v súvislosti s eurovoľbami píše, že si volí 13 kandidátov. DPA poukázala na to, že účasť vo voľbách do EP bola v SR v roku 2014 iba 13 percent, teda ešte nižšia ako v susednom Česku, kde bola 18-percentná.


Čítajte aj: ONLINE Neoficiálne výsledky: Sú známe prvé mená, ktoré by sa dostali do europarlamentu


Avšak masové protesty a spoločenské otrasy za posledný rok postavili slovenskú politiku "na hlavu", uviedla ďalej DPA. V marci si občania Slovenska zvolili prvú ženu do prezidentského úradu - proeurópsku liberálku Zuzanu Čaputovú. DPA poznamenala, že takýto posun nastal po dlhých mesiacoch demonštrácií, ktoré nasledovali po vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z konca februára 2018.


Galéria

Predstavitelia ĽSNS

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články