°C

Utorok, 7. júl 2020. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Ďalší krok na ceste k prímeriu: USA a Taliban sa dohodli na obmedzení násilia, súhlasil aj Trump

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
14.02.2020 19:27

WASHINGTON - Spojené štáty a afganské povstalecké hnutie Taliban sa dohodli na prímerí, ktoré by malo vstúpiť do platnosti "veľmi skoro". Uviedol to v piatok nemenovaný vysokopostavený americký predstaviteľ, ktorého citovala agentúra AP.


Podľa uvedeného činiteľa dosiahnutá dohoda počíta s "obmedzením násilia" na sedem dní. V nadväznosti na ňu by sa mali v priebehu desiatich dní začať celoafganské mierové rozhovory. Citovaný predstaviteľ uviedol, že dosiahnutá dohoda má platiť pre celé územie Afganistanu a má zahŕňať aj afganské bezpečnostné sily. Podľa neho by uvedená dohoda mohla byť oficiálne oznámená už počas nadchádzajúceho víkendu.

Militanti z hnutia Taliban
Zdroj: SITA/AP Photos/Allauddin Khan, File

Taliban sa podľa uvedeného zdroja, ktorý si neželal byť menovaný, zaviazal, že nebude podnikať samovražedné útoky, odpaľovať rakety ani umiestňovať výbušné zariadenia na cesty. V prípade, že Taliban svoje prísľuby dodrží, bude podpísaná dohoda, ktorá odštartuje mierové rokovania za účasti všetkých strán konfliktu v Afganistane.  

Trump súhlasil s dohodou

Podľa nemenovaného predstaviteľa Talibanu by táto dohoda mohla byť podpísaná 29. februára. Mierové rozhovory by sa mohli začať 10. marca. O mieste ich konania sa ešte nerozhodlo, ale svoje ponuky už tlmočili Nórsko a Nemecko, uvádza agentúra AP. Citovaný predstaviteľ Talibanu tiež avizoval, že by malo dôjsť k postupnému stiahnutiu amerických a ďalších zahraničných vojsk z Afganistanu, ktorých odsun by mal byť rozfázovaný na 18 mesiacov.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

S dohodou o prímerí už v zásade súhlasil aj americký prezident Donald Trump. Jej posledné detaily sa podľa AP podarilo doladiť v posledných dňoch počas rokovaní amerického vyslanca Zalmaya Khalilzada a zástupcov Talibanu v katarskej Dauhe. Trump vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú "veľmi blízko" k dosiahnutiu mierovej dohody s hnutím Taliban. Očakáva sa, že sťahovanie amerických vojakov z Afganistanu by sa mohlo začať po podpísaní mierovej dohody.


Galéria

Donald Trump Militanti z hnutia Taliban Donald Trump

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články