Zadržali významného člena Hizballáhu: Barakát bol globálny terorista | Topky.sk

Utorok, 25. jún 2019. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Zadržali významného člena Hizballáhu: Barakát bol globálny terorista

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
22.09.2018 09:42

BRAZÍLIA - Polícia v Brazílii zatkla muža, ktorý je podľa USA jedným z významných členov libanonského militantného hnutia Hizballáh. Libanončana Asada Ahmada Barakáta, ktorý sa údajne stará o finančné operácie hnutia, zadržali blízko hraníc s Paraguajom a Argentínou v meste Foz do Iguacu.


USA dlhodobo vyjadrujú obavy z islamistických aktivít v arabskej komunite v pohraničí Brazílie, Argentíny a Paraguaja. Oblasť je turisticky populárna pre vodopády Iguazú či tamojší tropický prales, je však známa aj ako centrum rozsiahleho pašovania a obchodovania s drogami. Americké ministerstvo financií v roku 2006 označilo Barakáta za "globálneho teroristu" a zaradilo ho na zoznam ľudí v oblasti spomínaných troch štátov, ktorí pomáhali financovať Hizballáh. Bol tiež jedným z deviatich ľudí a dvoch spoločností, ktorým zmrazili majetok.

Barakáta v Paraguaji, kde si v minulosti za daňové úniky odsedel šesť rokov vo väzení, hľadajú za krádež identity. V Argentíne ho zase polícia obvinila z preprania 10 miliónov dolárov (v prepočte 8,5 milióna eur) v mene Hizballáhu v kasíne v oblasti pri vodopádoch. Či Barakáta obvinia v Brazílii alebo ho vydajú do Paraguaja, nie je známe, píše spravodajský portál BBC.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články