Mrazivé zistenia holandských vyšetrovateľov: Zadržaní muži boli blízko k spáchaniu útoku | Topky.sk

Utorok, 18. jún 2019. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Mrazivé zistenia holandských vyšetrovateľov: Zadržaní muži boli blízko k spáchaniu útoku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
20.09.2018 10:40

AMSTERDAM - Dvaja muži podozriví z prípravy teroristických útokov vo Francúzsku a Holandsku, ktorých zadržali v júni tohto roku v Rotterdame, boli blízko k spáchaniu zamýšľaného činu. Oznámilo to v stredu holandské ministerstvo vnútra.


Oboch mužov - Maročanov vo veku 22 a 27 rokov - po zadržaní obvinili z prípravy teroristického činu a členstva v teroristickej organizácii. Polícia zhabala ich telefóny a USB kľúče. Výbušniny ani zbrane u nich nenašla. Obaja muži v stredu prvýkrát predstúpili pred súd, informoval vo štvrtok francúzsky denník Le Figaro. Zdroje v holandskej tajnej službe AIVD uviedli, že jeden z obvinených "bezprostredne" pripravoval útok vo Francúzsku. Úrady pritom nespresnili, čo malo byť jeho terčom. 

Hovorca holandskej prokuratúry Wim de Bruin však uviedol, že vyšetrovaním sa zistilo, že muži mali vytipovaných aj niekoľko možných terčov v Rotterdame. Medzi nimi boli policajná stanica a Erasmusbrug (Erasmov most) spájajúci sever a juh mesta. Podľa vyšetrovateľov dvojica mužov nahrala video, na ktorom je v pozadí vidieť Erasmusbrug, pričom jeden z nich spieva pieseň zmieňujúcu sa o mučeníkoch.

Štátny žalobca v stredu pred súdnym tribunálom v Rotterdame uviedol, že jeden z obvinených podľa vyšetrovateľov "poznal osoby, ktoré mali prístup k útočným puškám Kalašnikov a ktoré mohli vyrobiť vesty používané pri samovražedných atentátoch". Riziko, že sa v Holandsku odohrá teroristický útok, je stále vysoké, uviedla minulý týždeň národná protiteroristická agentúra (NCTV), ktorá spresnila, že stále platí štvrtý z celkovo piatich stupňov ohrozenia.

Koncom augusta došlo na železničnej stanici Amsterdam-Central k útoku nožom, pri ktorom boli zranení dvaja americkí turisti. Páchateľ, 19-ročný Afganec žijúci v Nemecku, priznal, že jeho čin mal teroristický motív.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články