FOTO Japonsko sa pripravuje na tajfún Hagibis: Prvá obeť, zatvorené obchody a zrušené lety | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

FOTO Japonsko sa pripravuje na tajfún Hagibis: Prvá obeť, zatvorené obchody a zrušené lety

Silný tajfún Hagibis sa blíži k Japonsku, kde meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami a záplavami vo východných a centrálnych častiach krajiny.
Silný tajfún Hagibis sa blíži k Japonsku, kde meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami a záplavami vo východných a centrálnych častiach krajiny.
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Baker
12.10.2019 12:50

TOKIO - Silný tajfún Hagibis sa blíži k Japonsku, kde meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami a záplavami vo východných a centrálnych častiach krajiny. Úrady vyzvali na evakuáciu viac než milión ľudí, okrem iného v širšej oblasti Tokia, a v sobotu už hlásili aj prvú obeť. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.


Muža vo veku 49 rokov našli mŕtveho v prevrátenom vozidle v meste Išihara východne od Tokia. Piati ďalší tam utrpeli zranenia, keď sa oblasťou prehnalo tornádo, ktoré zničilo jeden dom a strhlo strechy viacerých ďalších, uviedli miestne médiá. Supertajfún Hagibis, ktorého názov znamená vo filipínčine "rýchlosť", by mal prejsť nad pevninu na hlavnom ostrove Honšu v sobotu večer miestneho času. Do regiónu už priniesol prívalové dažde a voda zaplavila obytné štvrte niektorých miest.

Silný tajfún Hagibis sa
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Baker

Meteorológovia očakávajú, že 19. tajfún aktuálnej sezóny budú sprevádzať najsilnejšie dažde a vietor, aké Japonsko zasiahli za 60 rokov. Krátko po poludní miestneho času ho sprevádzal vietor so stálou rýchlosťou do 162 kilometrov za hodinu a nárazmi do 216 km/h. Pred príchodom tajfúnu preventívne uzavreli obchody, závody i podzemné železnice. V krajine tiež zrušili vyše 1660 letov a zastavili prevádzku na mnohých železničných tratiach.

Silný tajfún Hagibis sa
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Baker

Hagibis je podľa Japonského meteorologického úradu porovnateľný s tajfúnom z roku 1958, pri ktorom vo východnom a strednom Japonsku zahynulo viac ako 1200 ľudí. Prichádza tiež len mesiac po tajfúne Faxai, jednom z najsilnejších v Japonsku za posledné roky, ktorý zničil alebo poškodil 30.000 domov a spôsobil rozsiahle výpadky elektriny.


Galéria

Silný tajfún Hagibis sa Silný tajfún Hagibis sa Silný tajfún Hagibis sa Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články