Pokrok v hľadaní: Potápači majú trup lietadla, zachytili aj signál z druhej čiernej skrinky | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Pokrok v hľadaní: Potápači majú trup lietadla, zachytili aj signál z druhej čiernej skrinky

Indonézsky potápači už vylovili takmer celé lietadlo. Dnes našli už aj jeho trup.
Indonézsky potápači už vylovili takmer celé lietadlo. Dnes našli už aj jeho trup.
Zdroj: SITA/AP Photo/Binsar Bakkara
03.11.2018 12:50

JAKARTA - Indonézski potápači lokalizovali v sobotu na morskom dne trup lietadla indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air so 189 ľuďmi na palube, ktoré sa v pondelok zrútilo do Jávskeho mora. Zachytili aj signál, pravdepodobne pochádzajúci z druhej tzv. čiernej skrinky havarovaného stroja. Informovala o tom agentúra AP.


"Už sa našli oba motory a ďalšie časti podvozku. Ja som to zatiaľ nevidel, ale mám informácie od niektorých potápačov, že lokalizovali trup," povedal riaditeľ indonézskej Národnej pátracej a záchranárskej agentúry Muhammad Syaugi. Údajne sa podarilo zachytiť aj "slabý signál", ktorý by mohol pochádzať z druhej čiernej skrinky - zapisovača hlasu v kokpite, dodal Syaugi. Prvú čiernu skrinku - zapisovač letových údajov - sa podarilo vyzdvihnúť z morského dna ešte vo štvrtok. 

Indonézsky potápači už vylovili
Zdroj: SITA/AP Photo/Binsar Bakkara

Prakticky nový Boeing 737 Max 8 spoločnosti Lion Air sa v pondelok 29. októbra po približne 13 minútach letu zrútil do Jávskeho mora. Lietadlo linky JT610 smerovalo z Jakarty do mesta Pangkal Pinang, metropoly provincie Bangka-Belitung ležiacej na východnom pobreží ostrova Bangka. Nehodu neprežil nikto z 189 ľudí na palube. Pondelková nehoda bola druhou haváriou lietadla spoločnosti Lion Air za posledných 14 rokov. Stroj typu McDonnell Douglass MD-82 v roku 2004 havaroval pri pristávaní na letisku v meste Surakarta v strednej časti ostrova Jáva. Nehoda si vtedy vyžiadala 25 obetí zo 153 ľudí na palube. 

Vojaci a potápači lokalizovali
Zdroj: SITA/AP Photo/Tatan Syuflana

Pri pátraní po obetiach zomrel jeden potápač

Pri pátraní po obetiach havárie lietadla spoločnosti Lion Air zomrel jeden z potápačov. Pátracie tímy hľadajú druhú čiernu skrinku a pozostatky 189 ľudí, ktorí boli na palube stroja. Pátrací úrad dnes oznámil, že 48-ročný muž, ktorý sa zúčastnil mnohých operácií vrátane pátrania po lietadle spoločnosti Air Asia pred štyrmi rokmi, zomrel v piatok pri skúmaní oblasti, kde sa nachádzajú trosky lietadla. Príčinu smrti úrad neuviedol.


Galéria

Indonézsky potápači už vylovili Indonézsky potápači už vylovili Vojaci a potápači lokalizovali

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články