Tajfún trápi južnú časť Japonska: Stovky zrušených letov a státisíce ľudí bez elektriny | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Tajfún trápi južnú časť Japonska: Stovky zrušených letov a státisíce ľudí bez elektriny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Bullit Marquez, Aaron Favila
29.09.2018 10:25

TOKIO - Tajfún Trami v sobotu ráno zasiahol ostrov Okinava v južnej časti japonského súostrovia, informovala agentúra DPA. Silný vietor a dážď spôsobili výpadok elektriny a vyžiadali si zrušenie stoviek letov.


Na letisku v Nahe, ktorá je centrom prefektúry Okinava, museli v sobotu zrušiť takmer 400 letov a okolo 195.000 domácností na Okinave a okolitých ostrovoch bolo odpojených od dodávok elektrickej energie. V prefektúre Okinava sa v nedeľu konajú voľby guvernéra. Ohnisko búrky sa v sobotu ráno o 3.00 h nachádzalo asi 40 kilometrov juhovýchodne od ostrova Kume, ktorý leží juhovýchodne od Okinavy. Tajfún postupoval na sever rýchlosťou 20 km/h. Sprievodné vetry dosahovali rýchlosť 162 km/h, v nárazoch až 216 km/h, informoval meteorologický úrad.

Podľa informácií denníka Rjúkjú Šimpo, ktorý priniesol vyjadrenia úradu, v poradí 24. tajfún tejto sezóny môže spôsobiť katastrofu v podobe búrok, vlnobitia, silného vetra a zrážok. V nedeľu by mal Trami zasiahnuť ostrov Kjúšu a západnú časť Japonska. Meteorológovia predpovedali zrážky vo výške 400 mm v oblasti ostrova Amami a 250 mm na Okinave. Na mori môžu vzniknúť až 13 metrov vysoké vlny. 

Slovákom, ktorí sa v Japonsku nachádzajú alebo plánujú vycestovať, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča, aby sa riadili pokynmi lokálnych zložiek krízového manažmentu, polície a záchranných zložiek. Rezort diplomacie cestujúcim tiež radí, aby si u svojich turistických agentúr alebo leteckých spoločností overili, či nezrušili ich let.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články