°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

VIDEO Severné Mariány zasiahol supertajfún: Skaza ako po malej vojne, veľké škody

Supertajfún Yutu zasiahol ostrovy Severné Mariány.
Supertajfún Yutu zasiahol ostrovy Severné Mariány.
Zdroj: SITA/NOAA via AP
25.10.2018 08:25

HONOLULU - Tichomorské ostrovy Severné Mariány, ktoré patria k nezačleneným územiam USA, zasiahol vo štvrtok supertajfún Yutu. Z oblasti zatiaľ nehlásia úmrtia alebo zranenia.


Delegát Spoločenstva Severných Marián pri americkom Kongrese Gregorio Kilili Camacho Sablan uviedol, že pre búrku, ktorá má silu ako hurikán piatej kategórie, bude ostrovné územie potrebovať značnú pomoc, aby sa z nej zotavilo. "Je tu veľa škôd a skazy. Je to ako keby sa tu odohrala malá vojna," povedal Sablan v telefonickom rozhovore s agentúrou The Associated Press.

VIDEO Severné Mariány zasiahol
Zdroj: SITA/Glen Hunter via AP

Sablan telefonoval z ostrova Saipan, ktorý podľa neho utrpel škody, ale nie také ako niektoré ďalšie oblasti. Ako uviedol, pre výpadok elektriny a telefónnych liniek sa nedokáže spojiť s predstaviteľmi susedných ostrovov Tinian a Rota.

VIDEO Severné Mariány zasiahol
Zdroj: SITA/Glen Hunter via AP

Na Mariánach miestnym úradom podľa neho pomáha takmer 200 federálnych pracovníkov. Sablan tiež povedal, že jeho kolegovia v Kongrese už požiadali o pomoc a očakáva, že v súvislosti s tajfúnom USA vydajú prezidentské vyhlásenie o katastrofe.

VIDEO Severné Mariány zasiahol
Zdroj: SITA/Glen Hunter via AP

Podľa meteorológa z americkej Národnej meteorologickej služby Brandona Aydletta oko tajfúnu prešlo nad ostrovmi Tinian a Saipan vo štvrtok ráno miestneho času. Rýchlosť vetra okolo oka dosahovala až 290 kilometrov za hodinu. Yutu sa tak stal najsilnejšou búrkou, ktorá tento rok zasiahla akékoľvek územie USA.

VIDEO Severné Mariány zasiahol
Zdroj: SITA/NOAA via AP

Aydlett uviedol, že Tinian a Saipan budú nespoznateľné a dodal, že meteorologická služba dostala hlásenia o tom, že vietor strhával strechy z domov a vybíjal okná. Služba varovala, že popadané stromy môžu izolovať obyvateľov ostrovov a nedostatok pitnej vody môže trvať až niekoľko týždňov. Podľa Aydletta bude renovácia ostrovov Saipan a Tinian, ktorý tajfún zasiahol priamo, zdĺhavá.


Galéria

Supertajfún Yutu zasiahol ostrovy

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
VIDEO: YouTube/kuamnews

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články