FOTO Sopka v Guatemale spôsobila úplnú katastrofu: Nezvestných je skoro 200 ľudí | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

FOTO Sopka v Guatemale spôsobila úplnú katastrofu: Nezvestných je skoro 200 ľudí

Spúšť, ktorá zostala po výbuchu sopky.
Spúšť, ktorá zostala po výbuchu sopky.
Zdroj: SITA/AP/Rodrigo Abd
06.06.2018 06:02

GUATEMALA - Takmer 200 ľudí je stále nezvestných po nedeľňajšom výbuchu sopky v Guatemale, informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním na miestne úrady.


"Máme počet nezvestných - je to 192," povedal novinárom Sergio Cabanas, riaditeľ Guatemalského úradu civilnej ochrany (Conred). "Poznáme ich mená, ich vek a z ktorej boli dediny," povedal. Agentúra AP informovala, že Guatemalský národný inštitút forenzných vied zvýšil počet obetí nedeľnej erupcie sopky na minimálne 75 mŕtvych.

FOTO Sopka v Guatemale
Zdroj: SITA/AP/Rodrigo Abd

Inštitút uviedol, že doteraz bolo identifikovaných len 23 nájdených tiel. Spaľujúci horúci vulkanický materiál, ktorý pokryl obce blízko sopky spálil veľa tiel, ktoré sa nedajú rozpoznať, takže na ich identifikáciu bude potrebné testovanie DNA alebo iné metódy.

FOTO Sopka v Guatemale
Zdroj: SITA/AP/Rodrigo Abd

Sopka Volcán de Fuego, jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, pri nedeľňajšej erupcii chrlila žeravé kamene, dym a popol, ktorého hustá vrstva sa zniesla na okolie. Podľa miestnych expertov ide o najväčšiu erupciu tejto sopky od roku 1974.

FOTO Sopka v Guatemale
Zdroj: SITA/AP/Rodrigo Abd

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená "Ohnivá sopka", leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, vyhľadávaného turistami a známeho kávovými plantážami.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Moises Castillo/Rodrigo Abd/Oliver de Ros

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články