°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Voľba ústavných sudcov: Tajná alebo verejná? Smer nemení stanovisko, Fico odmieta obvinenia

Andrej Danko, Béla Bugár a Robert Fico
Andrej Danko, Béla Bugár a Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
01.07.2019 19:50

BRATISLAVA - Strana Smer-SD aj naďalej trvá na tajnej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. V pondelok to vyhlásil šéf Smeru-SD Robert Fico s tým, že doterajšia voľba ústavných sudcov bola "vcelku" úspešná.


Koaliční partneri, Béla Bugár a Andrej Danko, minulý týždeň avizovali, že budú navrhovať, aby bola ďalšia voľba verejná. Povedali to po tom, čo sa v parlamente opäť nepodarilo zvoliť plný počet kandidátov. Fico v pondelok zopakoval, že tajná voľba je výdobytkom demokracie, dodal tiež, že o spôsobe voľby sa hlasuje v parlamente.


Čítajte aj: V septembri sa zvolia kandidáti na ústavných sudcov, tvrdí Danko: Urobí preto všetko


Zároveň odmietol, že by poslanci volili nedostatočný počet kandidátov zámerne. "Z 18 kandidátov už bolo v tajnej voľbe zvolených 14 a to, čo sa udialo naposledy, boli chyby. (...) Je nezmysel sa domnievať, že niekto urobí komplot. Pri tajnej voľbe to neviete uhrať," povedal s tým, že považuje za dôležité nájsť ďalších aspoň štyroch, piatich vhodných uchádzačov, ktorí sú pripravení kandidovať.

Robert Fico
Voľba ústavných sudcov: Tajná
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Šéf Smeru pripustil, že koaličné strany by mohli hlasovať aj s opozíciou. "Podľa koaličnej zmluvy platí, že v nejakom období pred koncom volebného obdobia politické strany, ktoré tvoria vládnu koalíciu, už nie sú také viazané. Je preto možné, že dôjde k nejakým hlasovaniam aj s opozíciou. (...) Všetko je možné, pre mňa je podstatné, aby prešiel rozpočet, aby sme zvolili kandidátov," doplnil.

Pellegrini pripúšťa aj verejnú voľbu

Premiér Peter Pellegrini v nedeľu uviedol, že lepšia je tajná voľba, aby sudcovia nevedeli, kto ich volil. Dodal však, že už pripúšťa aj verejnú voľbu, ak pri nej bude väčšia garancia plnenia dohôd. "Ak to má pokračovať deviatou, desiatou voľbou, asi je fajn, aby sme to rozlúskli," dodal.

Peter Pellegrini
Voľba ústavných sudcov: Tajná
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Plný počet kandidátov sa nepodarilo dosiaľ zvoliť. Na júnovej schôdzi zvolili dvoch kandidátov, spolu nateraz vybrali 14 kandidátov. Ďalšia voľba sa bude konať na septembrovej schôdzi.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že nových sudcov vymenuje, až keď bude mať k dispozícii plný počet kandidátov.


Galéria

Andrej Danko, Béla Bugár Robert Fico Peter Pellegrini

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články