°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Gál: Ústavný súd nemá zostať bez potrebného počtu sudcov, poslanci majú z čoho vyberať

Gábor Gál
Gábor Gál
Zdroj: TASR - Martin Baumann
07.02.2019 15:45

BRATISLAVA - Na zozname uchádzačov o kandidatúru na ústavného sudcu sú dostatočne kvalitné mená ľudí, ktorí majú nespochybniteľný predpoklad na výkon tejto práce. Vyhlásil to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).


Zároveň doplnil, že sa stotožňuje s apelom prezidenta SR Andreja Kisku na poslancov a verí, že sa postavia k voľbe zodpovedne. "Je z čoho vyberať, nedopusťme, aby ústavný súd zostal bez potrebného počtu sudcov. Plne sa stotožňujem s apelom pána prezidenta SR na poslancov, ktorí majú teraz našu budúcnosť v rámci chránenia ústavných práv výlučne v rukách," uviedol šéf rezortu. 

Cieľom ministra bolo podľa jeho slov otvoriť širokú diskusiu a prebudiť záujem verejnosti o tému Ústavného súdu SR, k čomu mali prispieť aj zmeny vo výbere kandidátov na ústavných sudcov. "Máloktorá voľba bola v minulosti tak diskutovaná ako verejnosťou, tak odborníkmi, ako práve súčasná voľba ústavných sudcov," uzavrel Gál.

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR zrejme v piatok (8.2.). Spomedzi 39 uchádzačov majú vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúknu prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články