Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Vražda sa riešila na pokyn Kočnera: Andruskó opisuje, ako si Zsuzsová objednala vraždu

Zdroj: Topky/Ján Zemiar
14.01.2020 16:00

PEZINOK - Pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedá Zoltán Andruskó, ktorý bol už za vraždu novinára Jána Kuciaka právoplatne odsúdený. Tvrdí, že vraždu sprostredkoval na pokyn obžalovaného Mariana Kočnera. Andruskó je v prípade korunným svedkom, ktorý si na objednávku Aleny Zsuzsovej najal Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, aby Kuciaka zavraždili.


 „Sprostredkoval som medzi Alenou Zsuzsovou, Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóm na pokyn Mariana Kočnera vraždu pána Kuciaka," povedal. Kočnera podľa svojich slov nepozná osobne, ale len cez ďalšiu obžalovanú Alenu Zsuzsovú. S tou sa zoznámil pred rokmi cez internetovú zoznamku.V roku 2016 mu mala povedať o začínajúcich problémoch Kočnera a jeho plánoch vstúpiť do politiky.


Veľká chyba počas megaprocesu v kauze vraždy Kuciaka: Súd predvolal nesprávneho svedka


Problémom mal byť prokurátor Maroš Žilinka, ktorý riešil niektoré trestné veci Mariana Kočnera. Andruskó vypovedal, že na jeseň 2017 mu na jeho odstránenie Alena Zsuzsová dala zálohu 20.000 eur. Mal na to vybaviť niekoho zo zahraničia. Napriek tomu, že sa bál, peniaze si, podľa svojich slov, zobral.

Andruskó tvrdí, že sa bál ľudí v pozadí Zsuzsovej

Neskôr chcel objednávku vraždy Žilinku zrušiť. Alena Zsuzsová mu však mala povedať, že Kočner dal už toľko úplatkov, že im už dlží státisíce a nielen 20.000 eur. Dostal preto ľahšiu úlohu ako Žilinkovu vraždu, a to vraždu Jána Kuciaka. Rodinám poškodených odkázal, že mu je veľmi ľúto, čo sa stalo. Andruskó tvrdí, že sa bál ľudí v pozadí Zsuzsovej, aj to, že pred jeho očami objednávala aj vraždu bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Vraždu Kuciaka si mala Alena Zsuzsová objednať v januári 2018. Urobiť to mala tak, že mu v jeho aute pred jej domom otvorila laptop. Doň vložila USB kľúč, v ktorom bolo viacero priečinkov s mnohými menami. Jeden z nich bol s názvom Kuciak. "Hovorila, že tu má novinára," uviedol Andruskó.

Vražda sa riešila na
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

V priečinku sa mala nachádzať podrobná správa o jeho dennom pohybe a aj fotografie. Podľa prokuratúry pochádzajú zo sledovania novinárov, ktoré si mal objednať Kočner u Petra Tótha. Ten je v konaní o Kuciakovej vražde svedkom. Prokurátor sústredil veľkú pozornosť aj na konkrétne fotografie Kuciaka a pýtal sa na ich obsah.

V dnešnej dobe sa únos urobiť nedá

Vražda mala byť vykonaná v súvislosti s Kuciakovým únosom. Po vražde, keď v obci Chotín oznámili Andruskóovi, že ho neuniesli a zabili ešte aj Martinu Kušnírovú mu mal Tomáš Szabó vysvetliť, že v dnešnej dobe sa únos urobiť nedá. Mal mu uviesť, že by ich mohli v aute zastaviť policajti.

Vražda sa riešila na
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

To sa zhoduje s pondelkovou 13. 1. výpoveďou Marčeka "S Alenou Zsuzsovou sme sa dohodli, že Marčekovi a Tomášovi Szabóvi nemôžem povedať, že za objednávkou stojí Kočner," uviedol Andruskó. Doplnil, že im mal povedať, že si vraždu objednal "nejaký Rus".


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy