Štvrtok, 24. jún 2021. Meniny má Ján, zajtra Tadeáš.

Kočner hral podľa Grendela vždy v prospech Smeru: Blanár to odmieta, celé je to opozičná hystéria

V Sobotných dialógoch diskutoval Juraj Blanár s Gáborom Grendelom
V Sobotných dialógoch diskutoval Juraj Blanár s Gáborom Grendelom
Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo, Branislav Bibel
06.10.2018 18:33

BRATISLAVA – Ukázalo sa, že nie je prepojenie strany Smer-SD, jeho predstaviteľov, Úradu vlády SR s talianskou mafiou a s vraždou novinára Jána Kuciaka, domnieva sa podpredseda strany Smer-SD a poslanec NR SR Juraj Blanár. V Sobotných dialógoch bol jeho oponentom opozičný poslanec Gábor Grendel.


Ako povedal v dnešnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, keď sa tá vražda stala, tá hystéria sa začala v podobe opozície, niektorých mimovládok, ale aj pána prezidenta, ktorý priamo adresovali na Smer vinu za všetko to, čo sa udialo.

Hystériu spôsobila opozícia, mimovládky a prezident

„Hystéria tu začala na uliciach a bola spôsobená tým, čo som vymenoval. Dnes keď sa ukazuje, že toto nie je prepojené, dokonca všetky médiá prichádzajú s informáciami, už dopredu medializujú to, ktoré možno ani nie sú založené na pravde, avšak nikde v tom sa neukazuje, že by tam bolo spomínané práve prepojenie na mafiu,“ povedal Blanár. 

Kočner hral podľa Grendela
Zdroj: Topky/Miro Vacula

Antonino Vadala je podľa Blanára vo vyšetrovacej väzbe v Taliansku nie za vraždu Kuciaka. Blanár tak reagoval na tohtotýždňové vyjadrenia predsedu Smer-SD Roberta Fica o tom, že za obvinením, že za vraždou stála talianska mafia napojená na úrad vlády bol pokus o zosadenie vlády.

Grendel hystériu odmieta

Oponent v diskusii poslanec parlamentu a šéf výboru pre kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel z hnutia OĽaNO odmieta v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej slovo hystéria. Stav vyšetrovania označil za úspech. Mimoriadne ho však znepokojuje, že tu bola objednávka nielen na vraždu novinára, ale aj na druhého muža prokuratúry, prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

Kočner hral podľa Grendela
Zdroj: Topky/Maarty

Ľuďom sa podľa Grendela nedá vyčítať, že vyšli na ulice a námestia. Jediný človek, ktorý podľa Grendela v krajine vyvolával hystériu, strašil Sorosom a dlažobnými kockami pre úradom vlády, pre ktoré zvolával Bezpečnostnú radu SR bol vtedajší premiér Robert Fico a protesty v uliciach boli pokojné. Grendel pripomenul, že za posledných 12 rokov vládne na Slovensku strana Smer a bez rozdielu o akú vládu ide, tak vždy má jej predsedu.

Vražda Kuciaka sa spája so Smerom

Vražda Jána Kuciaka sa podľa opozičného poslanca spája so Smerom, keďže jeho články sa spájali s ľuďmi, udalosťami spojenými s vládami strany Smer. Či boli tí koneční objednávatelia Taliani, alebo nie, alebo údajne Marián Kočner, tak „to podstatné je, že prepojenie talianskej mafie na úrad vlády je problém sám o sebe, už tento samotný fakt, už len toto prepojenie je dôvodom na vážne politické dôsledky", upozornil Gábor Grendel.

Mária Trošková a Antonino
Zdroj: FB/A.V., Topky

Blanár zdôraznil, že vyšetrovací tím, vrátane medzinárodných expertov, ktorý pracoval pod veľkým tlakom urobil kus dobrej práce a za sedem mesiacov dokázal dospieť k záverom, na základe ktorých sú už traja údajní páchatelia vo väzbe. „Čo je dôležité, že samotný generálny prokurátor potvrdil, že forenzné dôkazy, ktoré majú k dispozícii sú veľmi silné. Toto bol aj náš prvotný úmysel, keď sa tu začala tá obrovská hystéria,“ povedal Blanár s tým, že sa vo vláde snažili o stabilitu krajiny. Grendel sa na to v diskusii spýtal, čo je to za stabilitu krajiny, ak tu bola objednávka na vraždu prokurátora. Podotkol, že hosťom relácie mala byť ministerka vnútra Denisa Saková, keďže je odborne príslušná a „zdupkala na poslednú chvíľu“.

Kočner robil svoje hry v prospech Smeru

Podľa Grendela Marián Kočner robil svoje spravodajské hry vždy v prospech strany Smer. „Ukážte mi jedného politika strany Smer, alebo súčasnej vládnej koalície, ktorého sa snažil pán Kočner kompromitovať. Nepoviete mi ani jedno meno, pretože on pracoval iba na Sulíkovi, Kollárovi, Lipšicovi, takto by som mohol pokračovať,“ povedal. Smeru ide o to, aby sa vyriešila kauza okolo únosu vietnamského občana. Nie je pravdou, že sa snaží tento prípad "zamiesť pod koberec". Povedal to Blanár v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Kočner hral podľa Grendela
Zdroj: Facebook/Na pranieri

"My to hovoríme od začiatku. Rovnako to hovorí bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Robia sa všetky súčinnosti. Naviac, generálny prokurátor potvrdil, že mu ide o to, aby všetko bolo jasne povedané," uviedol koaličný poslanec. Podľa jeho slov opozícia zneužíva únos vietnamského občana rovnako ako vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Nemecké orgány zlyhali

Blanár hovorí o veľkom zlyhaní nemeckých orgánov a vyšetrovateľov spravodajskej služby, že sa na území Nemecka mohlo stať niečo také ako únos Vietnamca. "Ak sa ukazuje, že mohlo byť zneužité aj Slovensko tým, že zapožičalo špeciál, nech sa jasne poukáže, akým spôsobom sa to udialo. A potom Slovensko vyvodí aj voči Vietnamu jasné konzekvencie," priblížil. Blanár vyčíta opozícii, že tvrdí, že snahou koalície je "všetko zamiesť pod koberec". Vyzval, aby takéto vyhlásenia nepadali, pretože poškodzujú Slovensko.

Robert Kaliňák
Zdroj: Facebook/Robert Kaliňák

Opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) povedal, že si Blanára váži, ale nepáči sa mu, že používa "univerzálne stanovisko z tlačového oddelenia strany Smer-SD, ktoré papagájovala aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), aj bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar". Zdôraznil, že v prípade Vietnamca "nesedia fakty". "Keď v apríli nemecké médiá priniesli túto informáciu, tak ministerstvo vnútra reagovalo, že od augusta minulého roku intenzívne spolupracuje s partnermi v Nemecku pri objasnení tejto záležitosti," uviedol Grendel.

V máji zasa podľa Grendela ministerka vnútra uviedla, že sa o únose rezort dozvedel až v januári a nie v auguste. K zbaveniu mlčanlivosti malo dôjsť podľa opozičného poslanca oveľa skôr. "Nechceli to objasniť, urobili to až pod tlakom teraz na konci," povedal Grendel. Verí, že v prípade Slovenska mohlo ísť aj o amaterizmus. "Konanie čelných predstaviteľov rezortu vo mne vzbudzuje podozrenie, že tu niekoľko mesiacov bola snaha prípad nevyšetriť," dodal. 

Blanár vyzval, aby opozícia nechala vyšetrovateľov urobiť si svoju prácu. Pripustil, že možno polícia urobila viacero procesných chýb, no snaží sa urobiť všetko pre vyšetrenie kauzy. Slovenská polícia, experti a odborníci či kriminalisti dokázali podľa Blanára urobiť "kus dobrej práce", s čím Grendel súhlasil, no dodal, že to bolo v prípade únosu Vietnamca "až po roku".


Galéria

V Sobotných dialógoch diskutoval Mária Trošková a Antonino Robert Kaliňák

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články