°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Hercova misia pre Omara Sharifa

Omar Sharif
Omar Sharif
02.06.2008 10:03

Nie je veľa egyptských hercov, ktorí sa dokázali presadiť v Hollywoode.


Omarovi Sharifovi, ktorý si na tohtoročnom Artfilme prevezme cenu Hercova misia a pripevní tak tabuľku so svojím menom na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach, sa to podarilo.

Sharif, vlastným menom Michael Shalhoub, študoval matematiku a fyziku, už počas školy sa však intenzívne zaujímal o herectvo. V ňom sa podľa Encyklopédie svetového filmu zdokonaľoval na Kráľovskej akadémii dramatických umení v Londýne. Vo filme debutoval ako dvadsaťjedenročný v snímke Smrteľná pasca (1953), vďaka ktorej sa zoznámil s vtedy už slávnou egyptskou herečkou Faten Hamama (spolu si zahrali aj v niekoľkých ďalších filmoch). Onedlho sa vzali a ich manželstvo vydržalo dvadsať rokov. Herec konvertoval na islam a práve vtedy si zmenil meno.

Sharif sa rýchlo stal hviezdou egyptského filmu. V dobrodružných snímkach stvárňoval vďaka svojmu sexepílu často milovníkov. Napriek tomu nedávno vyhlásil: ,,Neviem, čo je to sexepíl. Nemyslím si, že sexepíl môžete mať vedome." Medzinárodnú pozornosť získal hercovi francúzsko-tuniský orientálny príbeh Goha (1958), ktorý na festivale v Cannes získal Cenu poroty. Naozajstný prielom v jeho kariére prišiel so štvorhodinovým veľkofilmom Davida Leana Lawrence z Arábie (1962), kde si zahral šejka Ali ibn el Khariša. Nakrúcanie trvalo rok a pol. ,,Dvadsať mesiacov sme boli vonku v púšti, každý deň v rovnakom kostýme. Každému záberu sa venovala veľká pozornosť. Niekedy sme celý deň čakali len kým sa oblak presunie z jedného miesta na druhé," povedal Sharif. Vyplatilo sa. Film získal desať nominácií na Oscara (jednu aj pre Sharifa) a nakoniec si odniesol sedem Oscarov. Sharifovi sa soška za mužskú vedľajšiu úlohu neušla. Získal však za ňu Zlatý glóbus . Lawrence z Arábie je v rebríčku stovky najlepších filmov, ktorý v roku 1998 vydal Americký filmový inštitút, na piatom mieste. Úspech s Davidom Leanom zopakoval Sharif s ďalším veľkolepým oscarovým eposom Doktor Živago (1965). Tu už žiaril v hlavnej úlohe. Hereckou partnerkou mu bola Julie Christie. Film podľa slávnej predlohy Borisa Pasternaka bol, takisto ako kniha, v Sovietskom zväze dlho zakázaný a premietal sa tu až v deäťdesiatych rokoch. Sharif získal za úlohu Zlatý glóbus.

Medzi Živagom a Lawrencom si Sharif zahral napríklad Džingischána v rovnomennom filme (1965). Ďalšia rola v dnes už klasike strieborného plátna prišla s muzikálom Williama Wylera Funny Girl (1968). V ňom si zahral hazardného hráča Nickyho Arnsteina, do ktorého sa zamiluje Barbra Streisand. Sharif obľubuje hazardné hry aj v súkromí. Rád navštevuje kasína a je známa jeho vášeň pre bridž. Omar Sharif patrí k najznámejším profesionálnym hráčom bridžu. Napísal o ňom niekoľko kníh a dokonca dal meno aj počítačovej hre s touto tematikou. Sharif si o niekoľko rokov spolu s Barbrou Streisand zahral aj v pokračovanmí muzikálu Funny Girl pod názvom Funny Lady (1975).

Ešte niekoľko rokov predtým sa pred kamerou stretol aj so Sophiou Loren (pôvodne mala byť jeho hereckou partnerkou v Živagovi, snahy producenta a jej manžela Carla Pontiho však stopol režisér David Lean, ktorý si ju nevedel v úlohe predstaviť). So Sophiou Loren si Sharif zahral vo filme Bol raz jeden (1967). Sharif tu hrá princa, ktorý sa zamiluje do vidiečanky (Loren), napriek tomu,že nevestu si má vybrať spomedzi talianskych princezien. Scenár k filmu Francesca Rosiho napísal Tonino Guerra, ktorý si tento rok na Artfilme prevezme cenu Zlatá kamera. Ďalšia herečka, ktorá má na Moste slávy už svoju tabuľku, francúzska diva Catherine Deneuve, sa so Sharifom stretla vo filme Mayerling (1968). Sharif tu hrá rakúskeho princa Rudolfa, syna Františka Jozefa I., ktorý s Denevue prežije tragickú lásku. Sharifovu matku, cisárovnu Sissi, si zahrala hollywoodska legenda Ava Gardner.

Vo westerne Mackennovo zlato (1969) sa Sharif v roli mexického zloducha Colorada stretol s Gregorym Peckom, ktorého tu prinúti, aby ho zaviedol k legendárnemu zlatému pokladu.

Zahral si aj slávneho revolucionára Che Guevaru v snímke Che! (1969), kapitána Nema Julesa Verna (Tajuplný ostrov, 1973), takisto kapitána transatlantickej lode v katastrofickom trileri Ohrozenie Britanniku (r. Richard Lester, 1974). A cameo rolu egyptského zabijaka mu zveril režisér Blake Edwards v komédii Ružový panter opäť zasahuje (1976).

Omar Sharif spolupracoval dokonca aj s pôvodom českým režisérom Ivanom Passerom (emigroval a nakrúcal v zahraničí) v jeho komediálnom trileri podľa románu Jamesa Hadleyho Chasea Eso v rukáve (1976). Neskôr Sharif účinkoval v niekoľkch úspešnch televíznych projektoch ako Kasíno v Las Vegas (1980), Peter Veľký (1985), Anastasia (1986), Veľká krádež (1988) alebo Spomienky na polnoc (1991).

V istom zmysle návratom na filmové plátna bola pre Sharifa rola moslimského majiteľa obchodu, ktorý sa zblíži s trinásťročným židovským chlapcom Momom vo francúzskom filme Môj učiteľ Ibrahim (2003). Sharif získal za úlohu francúzsku národnú filmovú cenu César a film, ktorý vo svojom programe uvádzal aj MFF v Benátkach, keď Sharifovi pred piatimi rokmi udelil Zlatého leva za celoživotné dielo, sa bude premietať aj na Artfilme.

Z ďalších filmov:

Schôdzka (r. Sidney Lumet, 1969), The Tamarind Seed (r. Blake Edwards, 1974), Pokrvní príbuzní (r. Terence Young, 1979), Besi (r. Andrzej Wajda, 1988), The Rainbow Thief (r. Alejandro Jodorowsky, 1990), 10 000 pred Kristom (r. Roland Emmerich, 2008)

Medzinárodný filmový festival Artfilm je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice

Generálny reklamný partner: PPC Power Hlavní reklamní partneri: Tatra banka, Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, Eco Invest, AquaCity Poprad Oficiálny prepravca: Lancia Logistický partner: DHL Reklamní partneri: Provimi Pet Food, HASS Oficiálni dodávatelia: GUINNESS, HUBERT J.E., GS design, Hotel Most slávy Mediálni partneri: Slovenská televízia, televízia Markíza, Plazma media, FilmBox, televízia Central, Rádio Slovensko, Rádio Okey, Rádio GO Dee Jay, denník Pravda, týždenníky Markíza, Žurnál, Pardon, Trenčianske Echo, Zoznam.sk, port.sk, superobed.sk, SITA, ISPA, Q-EX, Recar

Galéria

Omar Sharif Omar Sharif

Nástroje k článkuZDROJ: PR článok
FOTO: Bleskovky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články