Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Ťažká choroba slovenského speváka: Pomaly mu odrezávali nohy!

Jozef Kuchár Zobraziť galériu (4)
Jozef Kuchár (Zdroj: RTVS)

BRATISLAVA - Bol najobsadzovanejším muzikálovým a operetným spevákom svojej doby. Jeho život sa však potom dramaticky otočil. Vplyvom ťažkej cukrovky postupne prichádzal Jozef Kuchár o nohy...

Jozef Kuchár sa narodil 15. septembra 1928. Od detstva sa venoval hudbe, hral na akordeóne, neskôr na heligóne a potom sa vrhol na spevácku profesiu. 

Ťažká choroba slovenského speváka:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: RTVS)

Pôsobil v národnom divadle v Bratislave, neskôr v divadlách v Česku. Od roku 1955 bol členom Novej scény, stvárnil mnoho postáv v operete i muzikáloch. 

Pre populárnu hudbu ho objavil Gejza Dusík, ktorý mu zveril skladbu Marína. Známy je tiež ako interpret piesní Rodný môj kraj či Nečakaj ma už nikdy.

Objavil sa aj v mnohých filmoch, napríklad Šťastie príde v nedeľu, Šíleně smutná princezna, Zbehovia a pútnici, Orlie pierko, Bičianka z doliny, Polepetko. 

Ťažká choroba slovenského speváka:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Opus)

Začiatkom 90. rokov odišiel Kuchár do dôchodku a krátko nato mu postupne amputovali obe nohy. Ťažká cukrovka mu spôsbila odumieranie ciev. „Najskôr mi odrezali prsty, potom kúsok nohy a nakoniec polovicu až pod kolená. Aj u mňa sa prejavila fantómová choroba. Človek si chce poškrabať palec, a nemá ho,“ povedal kedysi pre Sme. 

„Na starobu som bol pripravený, na to, že budem bez nôh, nie,” vyznal sa spevák smutne. Jozef Kuchár zomrel v Bratislave 23. januára 2009.

Jozef Kuchár a Milan
Zobraziť galériu (4)
Jozef Kuchár a Milan Kňažko  (Zdroj: TASR)

Viac o téme: Jozef Kuchár
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu