Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Pamätáte si túto herečku? Je to stará mama markizáčky Pietrovej

Alžbeta Pietrová
Alžbeta Pietrová
Zdroj: RTVS
11.05.2021 00:01

BRATISLAVA - Nie je žiadnym tajomstvom, že moderátorka Mária Chreneková Pietrová pochádza z umeleckej rodiny. Jej otec Miloš Pietor ml. je scénický a kostýmový výtvarník, starý otec Miloš Pietor bol známy režisér a stará mama Alžbeta Pietrová Barthová, ktorá by dnes oslávila 83. narodeniny, bola zas herečka.


Alžbeta Barthová sa narodila 11. mája 1938 v maďarskom meste Tiszaderszs. Herectvo neskôr študovala v Prahe a potom začala pôsobiť v slovenských divadlách. 

Pamätáte si túto herečku?
Zdroj: RTVS

Počas pôsobenia vo Zvolene sa zoznámila so svojím neskorším manželom, režisérom Milošom Pietrom, ktorého potom nasledovala na ďalšie miesta. často hrávala práve pod jeho režisérskou taktovkou. Neskôr dlhé roky pôsobila na Novej scéne. 

Aj na javisku sa prejavoval jej maďarský temperament a kolegovia ju familiárne volali Eržika. 

Uplatnila sa aj pred kamerami, aj keď v menších úlohách. Diváci ju môžu poznať z filmov ako Bičianka z doliny, Tri dcéry, Génius, Sesternica Beta, Pohľad do zrkadla, Karenova žena, Radosť žiť, Múdry Maťko a blázni, Dies Irae, Hriech, Balada o mŕtvych očiach...

Pamätáte si túto herečku?
Zdroj: RTVS

Alžbeta Pietrová Barthová je matkou Miloša Pietra mladšieho, ktorý je známy ako scénický a kostýmový výtvarník, televízny a filmový architekt, dizajnér. Jeho dcérou je moderátorka Mária Chreneková Pietrová, ktorá aktuálne pôsobí ako moderátorka hlavného spravodajstva televízie Markíza. 

Herečka zomrela 23. februára 2004, odišla v závetrí svojho milovaného domu a záhrady.

Pamätáte si túto herečku?
Zdroj: RTVS


Galéria

Alžbeta Pietrová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články