Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Štěpán z legedárnych Básnikov oslavuje 60-tku: Má vyšportované telo a miluje túto ženu!

Pavel Kříž
Pavel Kříž
Zdroj: Profimedia
18.04.2021 00:01

PRAHA - Stále na sebe pracuje! Reč je o slávnom českom hercovi, ktorý sa do pamäte mnohých vryl ako predstaviteľ Štěpána Šafránka z legendárnych filmoch o Básnikoch. Pavel Kříž dnes slávi 60. narodeniny a pri rekapitulovaní má veru na čo spomínať. Pozrite sa, ako dnes vyzerá a komu sa najviac venuje!


Pavel Kříž sa narodil 18. apríla 1961 v Brne. Pôvodne sa chcel stať lekárom, keď ho však z politických dôvodov neprijali na gymnázium, musel zmeniť svoje plány. Vyštudoval fotografiu a venoval sa herectvu vo viacerých detských a ochotníckych súboroch, napríklad v amatérskom divadle Pírko či v Detskom súbore Divadla Na Provázku.

Prvýkrát sa pred kamerami predviedol v roku 1981 v detskej snímke režiséra Josefa Pinkavu s názvom Kopretiny pro zámeckou paní. V tom istom roku hral v televíznych filmoch Až já budu velká (František Filip) a Čím kdo žije (Eva Sadková).

Hneď v ďalšom roku však na Pavla Kříža čakala herecká príležitosť, ktorá zásadne ovplyvnila jeho umeleckú dráhu a spojila jeho tvár s postavou študenta resp. lekára a zároveň duchaplného a talentovaného básnika Štepána Šafránka. Obsadil ho do nej režisér Dušan Klein, ktorý podľa literárnej predlohy Ladislava Pecháčka nakrútil známy a dodnes obľúbený film Jak svět přichází o básníky. Príbeh maturantov, ktorí nacvičujú divadelné predstavenie, videlo v kinách 1,6 miliónov divákov a Kříž sa stal jednou z najznámejších tvárí českého filmu.

Pavel Kříž ako večne zamilovaný básnik Štepán Šafránek.
Pavel Kříž
Zdroj: FS Barrandov

„Nikdy som si nemyslel, že by som sa mohol stať skutočným hercom. Vďaka Básnikom sa mi od základu zmenil život. Pri mojom prvom nakrúcaní som si pripadal ako na inej planéte," spomínal na tieto časy. Séria filmov priniesla úspech aj režisérovi Dušanovi Kleinovi. Hneď po dvoch rokoch nakrútil rovnako vydarené pokračovanie Jak básníci přicházejí o iluze (1984), ktoré Šafránka zachytáva už ako študenta medicíny. V tretej časti Jak básníkům chutná život (1987) potom hlavný hrdina zdoláva každodennú prax dedinského lekára. 

Medzitým Kříž úspešne absolvoval štúdium na konzervatóriu v Prahe (1984) a po hosťovaní v Divadle E. F. Buriana získal na tejto scéne svoj prvý stály angažmán. V roku 1988 však emigroval do Kanady a tam sa vrátil k svojim pôvodným túžbam a snom liečiť ľudí – začal sa venovať praxi psychoterapeuta. Vyštudoval tento odbor na univerzite vo Vancouveri a pracoval v domovoch pre seniorov. V roku 1993 ho režisér Klein opäť presvedčil, aby sa zhostil sa svojej tradičnej úlohy v štvrtom pokračovaní série s názvom Konec básníků v Čechách.

Pavel Kříž si biely plášť obliekal nielen pred kamerami, ale aj v reálnom živote. Pracoval toti%z ako psychoterapeut.
Pavel Kříž
Zdroj: Heureka Production

O rok neskôr si Kříž zahral v ďalšom Kleinovom filme, tento raz však išlo o filmové spracovanie prózy Bohumila Hrabala s názvom Andělské oči. Od konca 90. rokov 20. storočia Kříž opäť zintenzívnil svoju hereckú prácu predovšetkým pre televízne filmy – spomenúť možno snímku Vůně vanilky (Jiří Strach, 2001), americký dvojdielny film Denník Anne Frankové (Robert Dornhelm, 2002), či vojnový film Dušana Kleina I ve smrti sami (2004).

V roku 2004 Klein dokončil aj piate pokračovanie svojej série Jak básníci neztrácejí naději. Kříž sa tiež v roku 2011 objavil v americkom filme Mission: Impossible 4 režiséra Brada Birda a s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe. Šiesty a zatiaľ posledný film o osudoch Štěpána Šafránka s názvom Jak básníci čekají na zázrak vznikol v roku 2016. Pavel Kříž si zahral aj v snímke Nabarvené ptáče Václava Marhoula (2019), ktorá získala desať Českých levov i ďalšie domáce a medzinárodné ocenenia.

Často sa začal objavovať aj v seriáloch – napr. Přízraky mezi námi, Ulice, seriál z prostredia tanečnej školy První krok, Obchoďák, či První republika mapujúca dejiny medzivojnového Československa. Medzi tie novšie patrí seriál Místo zločinu Ostrava, či Ordinácia v ružovej záhrade.

Pavel Kříž sa venuje aj dabingu, pôsobil i na divadelných doskách.

Počas života v Kanade sa Kříž zoznámil so svojou prvou manželkou - filmovou animátorkou Bonnie Glover. Ako pred rokmi priznal, kedysi nosila pod srdcom jeho dieťa. Počas letu z Kanady do Prahy však Bonnie potratila. Mala sa im narodiť dcérka. 

V lete 2019 vyšlo najavo, že Pavel Kříž sa druhýkrát oženil. Za ženu si vzal sympatickú Jolanu, po boku ktorej priam žiari. 

Pavel Kříž so svojou druhou manželkou Jolanou.
Štěpán z legedárnych Básnikov
Zdroj: Profimedia

Pavel Kříž sa netají tým, že má cukrovku. V športe ho to ale neobmedzuje. Venuje sa plávaniu, boxu a kung-fu. Žije striedavo v Kanade a Prahe.

VIDEO: Pavel Kříž sa stále udržiava v skvelej forme. 


Galéria

Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž Eva Vejmělková, Pavel Kříž,

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/zuz
ZDROJ: TASR, Topky.sk
FOTO: profimedia.sk, FS Barrandov, Heureka Production

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články