Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Česká speváčka skolabovala na koncerte: O pár dní zomrela!

Věra Špinarová mesiac pred smrťou Zobraziť galériu (4)
Věra Špinarová mesiac pred smrťou (Zdroj: Profimedia)

PRAHA - Mala 65 rokov, podľa vlastných slov ju ale stále bavilo blbnúť na koncertoch. Na jednom z nich ju však postihla zástava srdca. Široká verejnosť sa o tom, že Věra Špinarová leží v nemocnici v bezvedomí, dozvedela až po týždni. A o pár dní speváčka zomrela.

Věra Špinarová sa narodila 22. 12. 1951. (Internetové zdroje uvádzajú aj dátum 23. decembra, no na stránke spinarova.cz má v životopise uvedený 22. december.)

Mala sedem, keď sa rodina presťahovala do Ostravy. To už rok sa malá Věra učila hru na husliach, od deviatich potom na gitare. Prvýkrát na verejnosti vystúpila ako 14-ročná s veľkým orchestrom na akadémii ostravských škôl.

Galéria: Věra Špinarová


V roku 1966 bola finalistkou speváckej súťaže Modrý kryštál, kde skončila na piatom mieste. To malo v jej speváckej kariére zásadný posun, ešte v tom istom roku nahrala v ostravskom rozhlase prvú skladbu Já před tebou klečím, začala spievať s ostravskou skupinou Flamingo a Royal Beat, v roku 1969 prijala angažmán v skupine Majestic, kde vystriedala Marii Rottrovou. S touto skupinou nahrala známy hit Music Box.

V roku 1971 si Majestic zmenili názov na Skupinu Ivo Pavlíka a roku 1972 si kapelníka Iva Pavlíka vzala za manžela. Ešte v roku 1972 vydala prvú LP platňu s názvom Andromeda. Po dvoch rokoch, 14. decembra 1974 sa jej narodil syn Adam. V roku 1975 získala na Bratislavskej lýre tretie miesto s pesničkou Lúčenie. V roku 1976 vydala druhý album Životopis, v roku 1979 tretí s názvom Věra Špinarová 3 a v roku 1982 štvrtý Meteor lásky.

Věra Špinarová
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: spinarova.cz)


V roku 1984 končí manželstvo s Ivom Pavlíkom, jej novým partnerom bol spievajúci bubeník Vítězslav Vávra. Od roku 1984 účinkovala s vlastnou skupinou Speciál, s ňou v tom roku vydala platňu Stíny výsluní (1984). V roku 1988 sa rozišla s kapelou Speciál, založila novú formáciu Notabene a rozišla sa s Vítězslavom Vávrom. Na koncertoch ju začína sprevádzať syn Adam so svojou skupinou a Adam sa stáva aj jej manažérom. Poctou pre ňu bolo v roku 2007 pozvanie ako predkapely na koncerte Joe Cockera na jeho ostravskom koncerte.

V októbri 2005 vydala štúdiový album Čas můj zato stál. V novembri 2009 vydala CD a DVD s názvom Věra Špinarová Největší hity Live a v novembri 2011 trojkompiláciu Největší hity 1970-2010 s podtitulom Jednoho dne se vrátíš, na ktorej bolo 59 piesní, medzi nimi hity Music Box, Meteor lásky, Chodím s tebou právě rok, Grand hotel U tří strun, Bílá Jawa 250 či Všechno dobrý, ktorú pre mamu zložil syn Adam Pavlík. V decembri 2016 vydal Supraphon speváčke k aktuálnemu jubileu kompiláciu Zóna lásky, ktorá ponúka 21 balád a piesní o láske.

Věra Špinarová
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: ČT)


Věra Špinarová patrila k stáliciam českej rockovej a popovej scény, vďaka nenapodobiteľnému hlasu a temperamentnému vystupovaniu sa stala jednou z najobľúbenejších speváčok. Na svojom konte mala viaceré ocenenia v podobe zlatých a platinových platní, patrila medzi najpredávanejšie české interpretky. Vydala aj autobiografickú knihu s názvom Za vše můžu já.

V polovici marca 2017 Špinarová skolabovala na koncerte. K verejnosti sa táto správa dostala 23. marca, keď jej syn informoval o zrušených koncertoch. "Mamička je momentálne v bezvedomí, ale veríme, že sa ten stav zlepší. Prosíme všetkých fanúšikov, aby na ňu mysleli a držali jej palce. Naozaj to teraz veľmi potrebuje," uviedol jej syn a zároveň producent Adam Pavlík, ktorého citoval portál iDNES.cz. Lenže 26. marca 2017 legendárna speváčka vydýchla naposledy. 

Věra Špinarová a Petra
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TV Barrandov)

Viac o téme: Věra Špinarová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu