°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

Chudíkovo nešťastné manželstvo: Skončil na psychiatrii!

Ladislav Chudík
Ladislav Chudík
Zdroj: SITA
29.06.2020 00:01

BRATISLAVA - Herec Ladislav Chudík zomrel presne pred 5 rokmi, len mesiac potom, ako oslávil 91. narodeniny. Zanechal po sebe milujúcu manželku manželku Alenu, no predtým si v živote prešiel poriadne nešťastnými chvíľami.


Ladislav Chudík sa narodil 27. mája 1924 v obci Hronec, okres Brezno. V rokoch 1943-1945 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Od roku 1944 súčasne navštevoval dramatické oddelenie Konzervatória v Bratislave, štúdium ukončil v roku 1947.

Svoje herecké umenie začal rozvíjať v roku 1944 na doskách Činohry SND v Bratislave. O dva roky neskôr sa nakrátko stal členom činohry bratislavskej Novej scény, aby sa v roku 1951 vrátil do SND, kde v rokoch 1963-1966 pôsobil aj ako šéf činohry.

Dlhé roky bol pedagógom na bratislavskom Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V slovenskej vláde národného porozumenia predsedu Milana Čiča pôsobil od 12. decembra 1989 do 28. februára 1990 ako minister kultúry SR.

Už ako stredoškolák na gymnáziu hrával ochotnícke divadlo. Svojím prejavom dodával všetkým postavám noblesu, majestátnosť aj vnútorné bohatstvo. Krátko po vojne objavili mladého talentovaného herca aj filmári, no jeho prvou titulnou postavou bol až kapitán Dabač v rovnomennom Bielikovom filme z roku 1959. Vo filme vytvoril množstvo historických postáv, okrem iných aj Jana Amosa Komenského a generála Ludvíka Svobodu. Pamätáme si ho z filmov Vlčie diery (1948), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Smrť prichádza v daždi (1965), Výlet do mladosti (1983), Všichni moji blízcí (1999).

Marta Černická a Ladislav Chudík
Chudíkovo nešťastné manželstvo: Skončil
Zdroj: SFÚ


Z televíznych postáv je nezabudnuteľný jeho primár Sova z kultového seriálu Nemocnica na okraji mesta (1977). Krátko účinkoval aj v jeho ďalších sériách Nemocnica na okraji mesta po dvadsiatich rokoch (2003) a Nemocnica na okraji mesta - nové osudy (2008).

Patril aj k najčastejšie obsadzovaným hercom v bratislavských televíznych pondelkoch. Veľa úloh vytvoril tiež v rozhlasovom dabingu a jeho recitácie boli vždy umeleckým zážitkom.

Ladislav Chudík bol nositeľom mnohých vyznamenaní a cien udeľovaných v oblasti kultúry na Slovensku. V roku 1982 mu udelili titul národný umelec, v roku 1999 najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy a v tom istom roku získal Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo.

Chudíkovo nešťastné manželstvo: Skončil
Zdroj: Fog´n´Desire Films

Chudík sa prvý raz oženil v roku 1957 s Češkou Helenou. Pracovala ako manekýnka, no neskôr u nej prepukla duševná choroba. Trpela záchvatmi. „Najskôr sa charakterizovali ako lucidný sen, neskoršie ako epilepsia a nakoniec sa objavil nezhubný nádor na mozgu - astrocytóm,“ povedal kedysi herec pre TA3. Nechcel byť zbabelý a manželku opustiť, no lekári mu odporučili odlúčenie. 

Napokon, veď aj on sám skončil na psychiatrii. „Sám som sa potom liečil pod tlakom situácie u psychiatrov,“ priznal otvorene. Po dvojročnom odlúčení sa s Helenou rozviedol v roku 1979. V čase, keď nežil s manželkou, sa mu zapáčila kolegyňa Emília Vášáryová. Dokonca jej písal listy, ona však jeho lásku neopätovala. V roku 1982 sa napokon oženil s právničkou Alenou a osvojil si jej dcéru Bereniku. 

Ladislav Chudík s manželkou Alenou
Chudíkovo nešťastné manželstvo: Skončil
Zdroj: Jan Zemiar

Herec a dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Ladislav Chudík zomrel 29. júna 2015 vo veku 91 rokov.


Galéria

Ladislav Chudík Marta Černická a Ladislav Ladislav Chudík s manželkou

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články