PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista zodpovedný za útok v Barcelone je mŕtvy | Topky.sk

Piatok, 22. jún 2018. Meniny má Paulína, zajtra Sidónia.

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista zodpovedný za útok v Barcelone je mŕtvy

Younes Abouyaaquoubis
Younes Abouyaaquoubis, Zdroj: TASR
21.08.2017 18:35

BARCELONA - Katalánska regionálna polícia potvrdila dnes zastrelenie 22-ročného Maročana Younesa Abouyaaqouba, medzinárodne hľadaného v súvislosti so štvrtkovým útokom dodávkou na rušnej triede v Barcelone.


Muža zneškodnila polícia v rámci operácie v obci Subirats, 45 kilometrov západne od Barcelony. Terčom medzinárodného pátrania sa od štvrtkového útoku v Barcelone stal menovaný 22-ročný Maročan Younes Abouyaaqoub. Tento muž tam podľa obvinení na rušnej ulici vrážal dodávkou do ľudí, pričom 13 z nich usmrtil a ďalším viac ako 120 osobám spôsobil zranenia.

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista
Zdroj: SITA

Policajný šéf Josep Lluis Trapero na tlačovej konferencii potvrdil, že 12-členná teroristická bunka zodpovedná za katalánske útoky bola zneškodnená, ale bezpečnostné operácie pokračujú. Policajnú akciu v meste Subirats, ktoré je asi hodinu jazdy na západ od Barcelony, vyvolal hovor miestnej obyvateľky.

Katalánska polícia povedala, že bola upozornená na podozrivého, ktorý nosil vec podobnú pásu s výbušninou. Svedka tiež zaujalo, že počas vysokých teplôt bol muž pomerne teplo oblečený. Počas policajnej intervencie bol Younes Abouyaaqoub zastrelený vo vinici, kde sa schoval.

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista
Zdroj: SITA

Predpokladaný pás s výbušninou sňali z podozrivého pomocou robota

Robot na zneškodňovanie bômb sňal dnes predpokladaný pás s výbušninou z tela muža krátko predtým zastreleného katalánskou políciou v obci západne od Barcelony. Informoval o tom katalánsky verejnoprávny rozhlas. Stanica BBC citovala informácie, podľa ktorých mal pri konfrontácii s políciou zvolať "Alláhu akbar" (v arabčine Boh je veľký). 

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista
Zdroj: SITA

Podľa šéfa katalánskej polície Trapera mal pri sebe okrem falošného samovražedného pásu tiež niekoľko nožov. Polícia v súčasnosti preveruje, či niektorý z nich je zbraňou použitou pri vražde 34-ročného Paua Péreza, ktorému na úteku ukradol auto.

Dvanásťčlennú teroristickú bunku sa zabitím Younesa Abouyaaqouba podarilo zlikvidovať, povedal Trapero. Osem členov je mŕtvych, štyria sú vo väzbe. Bezpečnostné operácie ale stále pokračujú, teraz sa preverujú predovšetkým medzinárodné väzby radikálov, uviedol šéf katalánskej polície.

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista
Zdroj: SITA

Jedným z mŕtvych členov bunky je imám z mesta Ripoll Abdelbaki Es Satty, ktorý podľa vyšetrovateľov zrejme zradikalizoval ostatných mužov. Abdelbaki Es Satty zahynul minulú stredu pri výbuchu domu v Alcanar na juhu Katalánska, kde teroristi podľa všetkého pripravovali výbušniny na spáchanie oveľa väčších atentátov. Po explózii, pri ktorej skupina prišla o materiál a okrem Es Sattyho ešte o najmenej jedného člena, sa bunka rozhodla zaútočiť v Barcelone automobilom.

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista
Zdroj: SITA

PRÁVE TERAZ Potvrdené! Terorista
Zdroj: SITA


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ČTK
FOTO: SITA/AP,
VIDEO: Youtube AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články