Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Prvovoliči by mali využiť právo voliť, župan má mnoho dôležitých kompetencií, uviedol Marosz

Ján Marosz
Ján Marosz
Zdroj: SITA
01.11.2017 11:00

BRATISLAVA - Predsedovia vyšších územných celkom majú mnoho kompetencií, ktoré môžu zásadným spôsobom zmeniť život mladých ľudí v kraji, a preto by mali ísť 4. novembra k volebným urnám. Povedal to poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ján Marosz (OĽaNO), ktorý ako bývalý učiteľ na gymnáziu prichádzal do kontaktu práve s mladými prvovoličmi. Vyučoval nemecký jazyk, etiku a náboženstvo. „Práve na etike sme často diskutovali o voľbách, o politike," povedal s tým, že mnohých politika nezaujímala alebo namiesto toho, aby šli voliť, uprednostnili iný sobotný program.


„Na druhej strane, mladý človek je veľmi vnímavý a keď si uvedomí, že môže svojím konaním niečo zmeniť, tak to urobí. Župani a poslanci kraja majú také kompetencie, ktoré môžu aj zásadným spôsobom ovplyvniť veci, ktoré sa mladých denne dotýkajú," povedal. Podľa neho správne vedenie samosprávneho kraja môže dôsledne zaviesť duálne vzdelávanie na školách, čo pomôže mladým zamestnať sa. Rovnako vedenie kraja má prostriedky na kultúrne a spoločenské aktivity, na rôzne festivaly, múzeá. Marosz vidí priestor aj v rozširovaní siete cyklotrás, do čoho môže župan vďaka svojim právomociam zasiahnuť.

Vážne témy ako nemocnice v kraji alebo oprava ciest sú problematikou, ktoré sa môžu vďaka županovi zmeniť. „Priamo cesty nespadajú pod župu, ale župan môže vyvinúť efektívny tlak, aby sa situácia zlepšovala," dodal. Poslanec vyzýva mladých ľudí, aby možnosť zvoliť predsedu kraja, ktorý ho bude riadiť päť rokov, využili. „Ak sa svojho práva zrieknu, potom nemajú právo situáciu v kraji kritizovať," uzavrel.

Z demografickej štatistiky vyplýva, že k termínu volieb je odhadovaný počet voličov 4 435 000. Z nich prvovoličov, pre ktorých budú novembrové krajské voľby prvou príležitosťou využiť svoje volebné právo, je približne 95-tisíc. Ide o tých voličov, ktorí od posledných volieb, teda parlamentných volieb v marci 2016, dosiahli 18 rokov. Počet tých, čo už v iných voľbách volili, ale v krajských voľbách môžu hlasovať po prvý raz, je 230-tisíc.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články