Nedeľa, 14. august 2022. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

MV SR zriadi informačnú linku v súvislosti s voľbami do VÚC: Pripravuje sa aj polícia

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: androidportal

BRATISLAVA - V súvislosti s konaním volieb do orgánov samosprávnych krajov vyhlásených na 4. novembra 2017, zriadi Ministerstvo vnútra (MV) SR pre obyvateľov informačnú linku, na ktorej budú jeho zamestnanci poskytovať informácie týkajúce sa voličov, ich práv, povinností či organizačného zabezpečenia volieb. Informovala o tom hovorkyňa MV SR Andrea Dobiášová.


"Informačná linka bude prístupná od 30. októbra 2017 do 3. novembra 2017, a to v pracovných dňoch v čase od 07.00 do 15.30 h a v deň volieb dňa 4. novembra 2017 od 07.00 h do 22.00 h na telefónnych číslach 02/48592312 a 02/48592313," povedala Dobiášová. Podľa MV SR je informačná linka určená výlučne pre občanov a nebudú na nej poskytované informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Na voľby sa pripravuje aj polícia

Polícia sa pripravuje na zabezpečenie verejného poriadku a zákonného priebehu novembrových krajských volieb. Okrem iného aktívne vyhľadáva informácie o možnej volebnej korupcii či o snahách narušiť priebeh volieb a vyhodnocuje všetky zverejnené informácie či už v médiách prípadne internetovom prostredí.

Súčasne polícia vyzýva ľudí, ktorí majú informácie o volebnej korupcii alebo inom protiprávnom konaní, aby to oznámili na čísle 158. Korupčné správanie môžu nahlásiť aj podaním priamo na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Uviedol to hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Martin Wäldl.

Dodal, že na NAKA možno aj poslať mail na adresu naka@minv.sk. Korupčné konanie môžu občania hlásiť podľa Wäldla aj telefonicky na protikorupčnej linke. "Ďalej na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, prípadne najlepšie priamo na kontaktných adresách Expozitúr národnej protikorupčnej jednotky NAKA PPZ," doplnil. Expozitúry sú v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. 

Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budú ľudia na Slovensku voliť piatykrát. Doteraz volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články