Tusk odporučí EÚ, aby súhlasila s odkladom brexitu: Johnson ho naďalej odmieta | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Tusk odporučí EÚ, aby súhlasila s odkladom brexitu: Johnson ho naďalej odmieta

Donald Tusk
Donald Tusk
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias
23.10.2019 13:30

BRUSEL - Predseda Európskej rady Donald Tusk Európskej únii odporučí, aby súhlasila s ďalším odkladom brexitu, ktorý je v súčasnosti naplánovaný na 31. októbra. Informovala o tom v utorok agentúra AP, ktorá pripomenula, že Británia požiadala o trojmesačný odklad odchodu z EÚ do 31. januára 2020.


Tusk na Twitteri napísal, že bude naliehať na európsku dvadsaťsedmičku, aby ďalší odklad brexitu Británii odobrila. Britský premiér Boris Johnson poslal v sobotu do Bruselu nepodpísaný list, v ktorom požiadal o odklad konečného termínu brexitu, stanoveného na 31. októbra. Johnson tak urobil po tom, čo britský parlament zabrzdil cez víkend jeho pokus o presadenie novej "rozvodovej" dohody s EÚ a ešte o nej nehlasoval. Johnson musel EÚ o odklad požiadať v súlade s tzv. Bennovým zákonom, ktorý prijal britský parlament ešte začiatkom septembra.

Donald Tusk
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias

Britský premiér Boris Johnson vypíše predčasné voľby, pokiaľ Európska únia (EÚ) navrhne odklad brexitu až do januára, naznačila Downing street. Johnson v utorok pozastavil schvaľovanie sprievodného zákona k brexitovej dohode po tom, čo poslanci odmietli zrýchlený harmonogram legislatívneho procesu. Európski lídri teraz zvážia, či umožnia odloženie brexitu za stanovený termín, ktorým je 31. október, a v akej dĺžke.

Boris Johnson počas včerajšieho
Zdroj: SITA/Jessica Taylor, UK Parliament via AP

V utorok britskí poslanci v pomere hlasov 329 ku 299 vyslovili súhlas s vládnym návrhom zákona k brexitovej dohode. Vzápätí však v druhom hlasovaní odmietli trojdňový harmonogram prerokovania tohto zákona, aby tak spravili v zrýchlenom konaní. Proti tomuto plánu hlasovalo 322 poslancov, za ich bolo 308.

Boris Johnson počas včerajšieho
Zdroj: SITA/Jessica Taylor, UK Parliament via AP

Francúzsko je ochotné zvážiť krátky odklad brexitu

Francúzsko je otvorené prípadnému "technickému" odkladu termínu brexitu o "niekoľko dní", ktorý by umožnil britskému parlamentu ukončiť schvaľovanie príslušnej legislatívy. Uviedla to v utorok francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová, ktorá však zároveň vylúčila možnosť opätovného otvorenia rokovaní o revidovanej dohode o brexite. Informovala o tom agentúra AFP.

Tusk odporučí EÚ, aby
Zdroj: SITA/Vincent Kessler/Pool via AP

"Na konci tohto týždňa budeme vidieť, či by bolo opodstatnené čisto technické odloženie (termínu brexitu), aby mohol britský parlament zavŕšiť svoje procedúry," povedala de Montchalinová v utorok večer vo francúzskom Senáte. "Je však vylúčený taký odklad, ktorého cieľom by bolo získať čas na opätovné otvorenie dohody (o brexite)," zdôraznila ministerka. Podľa nej je pozícia Paríža v tomto smere nemenná.

Vyjadrila sa tak po tom, ako poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili v utorok večer v druhom čítaní vládny návrh vykonávacieho zákona o dohode o vystúpení Británie z EÚ. Tento zákon má previesť do britského práva revidovanú dohodu o brexite, ktorú s EÚ vyrokoval premiér Boris Johnson.

Johnson odmieta ďalší odklad brexitu, povedal v telefonáte Tuskovi

Britský premiér Boris Johnson oznámil v stredu predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, že ďalší odklad brexitu si neželá. Ako uviedol premiérov hovorca, Johnson je stále presvedčený o tom, že sa mu podarí brexitovú dohodu presadiť v parlamente do 31. októbra, na kedy je stanovený deň odchodu Británie z EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na otázku, či si premiér myslí, že sa mu podarí dohodu o brexite presadiť do konca mesiaca, Johnsonov hovorca odpovedal: "To bola správa, ktorú premiér dnes ráno Donaldovi Tuskovi doručil. Je jasné, že verejnosť chce, aby sa brexit uskutočnil. Sme si istí, že brexit uskutočníme do 31. októbra."


Galéria

Donald Tusk Donald Tusk Boris Johnson počas včerajšieho Boris Johnson počas včerajšieho

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články