Potrebujeme novú dohodu s Európskou úniou o voľnom obchode, vyhlásil Johnson | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Potrebujeme novú dohodu s Európskou úniou o voľnom obchode, vyhlásil Johnson

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham
29.07.2019 21:05

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v pondelok povedal, že existuje šanca na dosiahnutie novej dohody o tzv. brexite s EÚ, informovala agentúra Reuters. Johnson chce podľa svojich slov takisto aj novú dohodu o voľnom obchode.


Británia musí dať podľa Johnsona jasne najavo, že súčasné znenie dohody o brexite, ktoré obsahuje tzv. írsku poistku, nie je dobré. "Je tu však priestor na vytvorenie novej dohody," povedal nový britský premiér počas návštevy vojenskej základne Faslane v západnej časti Škótska. Spojené kráľovstvo podľa Johnsona potrebuje i novú dohodu o voľnom obchode, ktorá Britom umožní "znovu prevziať kontrolu nad ich clami a nariadeniami" a umožní im robiť veci odlišne v tých oblastiach, v ktorých budú chcieť.

Johson zároveň odmietol možnosť ďalšieho referenda o nezávislosti Škótska. V ľudovom hlasovaní z roku 2014 sa 55 percent škótskych voličov vyslovilo proti nezávislosti od zvyšku Spojeného kráľovstva. Premiér vyzval na obnovenie "väzieb, ktoré spájajú Spojené kráľovstvo", uviedla na svojej webovej stránke stanica BBC. Takisto oznámil finančnú podporu vo výške v prepočte viac ako 334 miliónov eur na projekty, ktoré majú podporiť hospodárstvo v Škótsku, Walese a Severnom Írsku.

Líderka škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová v nedeľu povedala, že nepodporí Johnsonove plány v súvislosti s brexitom bez dohody, pripomína BBC. Johnson minulý štvrtok vyzval EÚ, aby prehodnotila svoj postoj k opätovnému otvoreniu zmluvy o odchode Británie, ktorú s Bruselom uzavrela jeho predchodkyňa Theresa Mayová. EÚ o dohode znovu rokovať odmieta. V súvislosti s brexitom Johnson povedal, že ak sa Londýnu nepodarí uzavrieť s Bruselom novú dohodu, odíde 31. októbra z Únie bez dohody.

Johnson bude bývať na Downing Street so svojou priateľkou

Nový britský premiér Boris Johnson (55) bude bývať v oficiálnom londýnskom sídle premiérov na Downing Street 10 aj so svojou priateľkou Carrie Symondsovou. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA. "Premiér sa oficiálne sťahuje práve dnes, áno, bude tam bývať aj jeho partnerka," uviedla hovorkyňa Downing Street.

Johnson sa tak stane prvým britským premiérom obývajúcim Downing Street 10 s partnerkou, s ktorou neuzavrel manželstvo. Symondsová je bývalou šéfkou komunikačného oddelenia Konzervatívnej strany. Johnson v kresle predsedu britskej vlády nahradil minulý týždeň Theresu Mayovú, keď v korešpondenčnom hlasovaní približne 160.000 členov Konzervatívnej strany porazil svojho protikandidáta a ministra zahraničných vecí v Mayovej kabinete Jeremyho Hunta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články