Padlo definitívne rozhodnutie Veľkej Británie: V tento deň konečne nastane brexit | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Padlo definitívne rozhodnutie Veľkej Británie: V tento deň konečne nastane brexit

David Davis
David Davis, Zdroj: SITA/AP
10.11.2017 06:40

LONDÝN - Dátum brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, bude zakotvený v dodatku k príslušnému zákonu, ktorý práve prerokúva parlament. Tento okamih nastane 29. marca 2019 o 23.00 h greenwichského času (o polnoci SEČ), oznámil vo štvrtok večer britský minister pre brexit David Davis.


"Vypočuli sme občanov a parlament a urobili túto zmenu, aby sme odstránili všetky nejasnosti alebo obavy týkajúce sa 'dňa odchodu'," uviedol Davis vo vyhlásení, citovanom agentúrou Reuters.

Spomínaný dátum vyplýva z dvojročného vyjednávacieho obdobia, ktoré začalo plynúť 29. marca 2017, keď premiérka Theresa Mayová oficiálne spustila proces brexitu, avšak doteraz nebol zakotvený v zákone. Zástancovia brexitu sa preto obávali, že by kvôli vlečúcim sa rozhovorom mohlo dôjsť k odkladu.

Britský parlament bude rokovať o zmenách návrhu zákona o brexite opäť na budúci týždeň. Do záverečného hlasovania však môže uplynúť niekoľko mesiacov. Lord John Kerr, autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, však tvrdí, že premiérka Theresa Mayová by mala prestať zavádzať voličov a pripustiť, že brexitu je stále možné zabrániť.

"V skutočnosti máme stále slobodnú voľbu, ako postupovať. A v článku 50 nie je nič, čo by tomu bránilo," povie Kerr podľa britských médií v prejave, s ktorým vystúpi v piatok v Londýne na podujatí proeurópskej nátlakovej skupiny Open Britain.

V článku 50 sa stanovuje postup, ktorý umožňuje členskému štátu vystúpiť z Európskej únie, ak si to tento štát želá. Svoj úmysel musí oznámiť Európskej rade. Akú formu si na to zvolí, nie je nijako osobitne stanovené. Mayová to urobila formou listu.

"Stále máme všetky práva členského štátu vrátane práva zmeniť náš názor," myslí si Kerr, britský veľvyslanec pri EÚ v rokoch 1990-95. "Briti majú právo to vedieť - nemali by byť zavádzaní," dodal. Británia podľa neho nemusí odísť z EÚ len preto, že "pani Mayová poslala do Bruselu list".

V článku pre štvrtkový denník Telegraph však Mayová varovala proeurópsky orientovaných poslancov svojej Konzervatívnej strany, že nebude tolerovať pokusy torpédovať brexit. Tiež im odkázala, aby nezneužili pasáž prerokúvaného zákona obsahujúcu dátum odchodu z EÚ na "spomalenie alebo zastavenie" brexitu.

Vo štvrtok sa začalo v Bruseli šieste kolo rozhovorov medzi predstaviteľmi Británie a EÚ, ktoré tentoraz namiesto štyroch trvá len dva dni. Kľúčovými témami prebiehajúcej fázy rokovaní o brexite sú zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii, vyrovnanie finančných záväzkov Londýna voči EÚ a budúci režim na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktorá sa po vystúpení Spojeného kráľovstva stane vonkajšou hranicou EÚ.

O tom, či môžu rokovania s Londýnom postúpiť do ďalšej fázy so zameraním na budúce obchodné vzťahy, majú rozhodnúť lídri EÚ na koncoročnom summite v dňoch 14. a 15. decembra.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články