Razantné vyhlásenie Szydlovej: Varšava neustúpi vo veci ochrany práv Poliakov žijúcich v Británii | Topky.sk

Streda, 20. marec 2019. Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav.

Razantné vyhlásenie Szydlovej: Varšava neustúpi vo veci ochrany práv Poliakov žijúcich v Británii

Beata Szydlová a Theresa Mayová
Beata Szydlová a Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP
19.01.2017 19:00

VARŠAVA - Prioritou Poľska na rokovaniach s Britániou o jej odchode z Európskej únie bude získať záruky o zachovaní súčasných práv Poliakov žijúcich v Spojenom kráľovstve. V reakcii na utorkový zásadný prejav britskej premiérky Theresy Mayovej to dnes vo Varšave uviedla predsedníčka poľskej vlády Beata Szydlová.


Po prednesení prejavu o pozícii britskej vlády ohľadom brexitu absolvovali premiérky Poľska a Británie telefonický rozhovor. Szydlová uviedla, že počas rozhovoru informovala Mayovú o troch aspektoch, ktoré sú pre Poľsko najdôležitejšie. Ide o situáciu Poliakov žijúcich v Británii a garantovanie ich súčasných práv. "Je to pre nás kľúčová vec na rokovaniach s Britániou a Varšava v nej neustúpi," vyhlásila Szydlová.

Uviedla tiež, že brexit by nemal ohroziť ani voľný pohyb osôb v EÚ či jej súčasný rozpočet. Podľa oficiálnych britských údajov v roku 2015 žilo v Británii viac ako 831.000 Poliakov. Mayovej vystúpenie potvrdilo, že pôjde o tzv. tvrdý brexit, pri ktorom Británia opustí jednotný trh EÚ, jurisdikciu Európskeho súdneho dvora i ďalšie únijné inštitúcie a prevezme späť kontrolu nad svojimi hranicami a migráciou.

Dala tiež najavo, že Británia nie je pripravená garantovať práva cudzincov v Británii bez toho, aby EÚ urobila to isté pre Britov žijúcich v zahraničí. Mayová chce do konca marca aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím spustí proces odchodu Británie z EÚ a dvojročnú lehotu na vyrokovanie jeho podmienok so zvyšnými členskými štátmi.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články