Prvý povolebný prieskum ukázal, ako by ľudia volili teraz: Smer si polepšil, Kollár padol | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Prvý povolebný prieskum ukázal, ako by ľudia volili teraz: Smer si polepšil, Kollár padol

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
15.03.2016 14:59

BRATISLAVA - Ak by sa parlamentné voľby konali teraz, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 30 percent a obsadili by tak 54 poslaneckých kresiel. Na druhom mieste by bola strana Sloboda a Solidarita s 15,9 percenta (29 mandátov). Prvú trojicu uzatvára Slovenská národná strana s 11,9 percenta a 21 mandátmi. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia.


Ako informoval Ján Baránek, telefonický prieskum robili na vzorke 1 096 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR. Odpovedali na otázku "Ak by parlamentné voľby boli teraz, najbližší víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?". Prieskum robila agentúra Polis Slovakia v dňoch 10. až 14. marca.

Prvý povolebný prieskum ukázal,
Zdroj: SITA

Hnutie OĽaNO - NOVA by získalo 11 percent (20 kresiel), nasleduje Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s 9,5 percenta (17 mandátov) a do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd s 5,2 percenta. Obsadili by tak deväť kresiel. Pred bránami NR SR by skončila SMK-MKP so 4,7 percenta. SME RODINA - Boris Kollár by získala 4,4 percenta hlasov, KDH 3,9 percenta, strana #SIEŤ by dostala 2,3 percenta. Preferencie sú vyrátané zo 61-percentnej volebnej účasti. Nerozhodnutých bolo 25 percent respondentov, voliť by nešlo 14 percent. 

Premiérom novej vlády by podľa 37,6 percenta respondentov mal byť Robert Fico (Smer-SD).

Prvý povolebný prieskum ukázal,
Zdroj: SITA

Za Richarda Sulíka (SaS) sa vyslovilo 25,5 percenta opýtaných a 13 percent by si na tomto poste želalo Miroslava Lajčáka (Smer-SD). Premiérom novej vlády by podľa 12,7 percenta opýtaných mal byť Andrej Danko (SNS). Bélu Bugára (Most-Híd) si želá na tomto poste 7,1 percenta opýtaných. Na otázku "Kto by podľa Vás mal byť premiérom novej vlády?" 2,4 percenta opýtaných označilo možnosť "iní" a 5,8 percenta si neželá nikoho, respektíve si myslí, že by mali byť predčasné voľby. Odpovedať nevedelo 17,9 percenta. 

S výsledkom volieb je spokojných 20,8 percenta opýtaných, pričom rozhodne je spokojných päť percent a 15,8 percent je skôr spokojných ako nespokojných. Na otázku "Ste spokojný s výsledkom parlamentných volieb?" odpovedalo "nie" 68,7 percenta. Skôr nespokojných ako spokojných je 27 percent a 41,7 percenta je rozhodne nespokojných. Odpovedať nevedelo 10,5 percenta. 

Prvý povolebný prieskum ukázal,
Zdroj: SITA


Galéria

Robert Fico

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články