Stabilná dvojkoalícia alebo pravicový zlepenec? My ale so Smerom do vlády nepôjdeme! | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Stabilná dvojkoalícia alebo pravicový zlepenec? My ale so Smerom do vlády nepôjdeme!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
14.02.2016 12:08

BRATISLAVA - Na politickej scéne sú dve alternatívy - stabilná dvojkoalícia za účasti Smeru-SD alebo široký pravicový zlepenec. O tom, kto bude po voľbách vládnuť, rozhodnú voliči. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico.


"Keď pozeráme na vývoj politickej scény, vyzerá to tak, že pravdepodobne sú dve alternatívy. Jedna je dvojkoalícia za účasti Smeru alebo široký zlepenec. Z týchto dvoch alternatív by bolo lepšie, keby vznikla stabilná dvojčlenná koalícia, ktorá dá priestor na to, aby Slovensko mohlo pokračovať ďalej," vyhlásil Fico s tým, že stabilná vláda je potrebná aj pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, aj vzhľadom na problém s migráciou.

Dvojkoalíciu si vie Fico predstaviť so štandardnými politickými stranami. Spomenul KDH a Most-Híd, ktoré majú hodnoty. Zdôraznil, že Smer-SD sa hlási k sociálnej demokracii a uznáva úlohu štátu. "Z tohto pohľadu pozeráme na iné strany," poznamenal s tým, že KDH má jasné ideologické hodnoty, Most-Híd sa podľa Fica profiluje ako liberálno-konzervatívna strana s naznačenými hodnotami.

Spomenul aj #Sieť, v ktorej sa podľa Fica jednotliví kandidáti na listine ani nepoznajú. Nazdáva sa, že ak by im predložili hodnotovú tému, ako napríklad otázku interrupcií, poslanecký klub by sa mohol rozpadnúť a to nie je pre vládu dobré.

Stabilitu poslaneckého klubu považuje Fico za dôležitú pre stabilitu vlády. "Len štandardné strany dávajú väčšiu záruku, že parlamentná väčšina sa udrží," uviedol. Zároveň zopakoval, že z povolebných rozhovorov nevylučuje nikoho. 

So Smerom do vlády nepôjdeme

Strana #Sieť nepôjde do vlády so Smerom-SD. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike predseda strany Radoslav Procházka.

"Hovoríme definitívne nie Smeru. Nenachádzame najmenší dôvod veriť tomu, že by sa tie kľúčové veci s nimi dali spraviť," vysvetlil Procházka. Za priority označil hmotnú zodpovednosť politikov a vylúčenie schránkových firiem z verejného sektora.

Pripomenul, že Smer-SD označil za štandardné strany KDH, Most-Híd a SNS, #Sieť nie. "My so štandardom, ktorý ponúka stará politika, nie sme spokojní, chceme ho nahradiť novou krvou, novou energiou," zdôraznil Procházka.

Šéf #Siete hovorí o potrebe kompaktnej zostavy. "Čím kompaktnejšia bude táto zostava, tým skôr môžeme urobiť lepší štát," povedal líder #Siete, ktorý by chcel sústrediť pravicu do kompaktnej zostavy.

Podľa Procházku je reálna možnosť pevnej vlády, ktorá sa bude sústreďovať na pomoc ľuďom, ktorí budovali a tvoria štát. "A nie tým, ktorí balia bankovky do alobalu," dodal. Nazdáva sa, že je tu nádej pre Slovensko nadýchnuť sa a pohnúť sa dopredu. "Pýtame si poverenie na zostavenie vlády," zdôraznil.

Procházka garantuje stabilitu budúceho poslaneckého klubu jeho strany. "Lebo sú to ľudia, ktorých spoločne motivuje to, že chcú lepšie fungujúci štát," vysvetlil.

Ak by #Sieť rokovala o vstupe do vlády, bude trvať na hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčení schránkových firiem z verejnej sféry. "My tie peniaze potrebujeme na lepšie zdravotníctvo, školstvo, na lepšiu infraštruktúru, na lepšie fungovanie štátu," vyhlásil.

Tieto opatrenia chce strana prijať za prvých 100 dní vlády. Plánuje tiež podporovať rodiny, dať pracujúcim slobodný vzduch, zaostalým regiónom zas rozvojové možnosti.

Z povolebnej spolupráce vylučujeme iba tandem Široký-Fico

Kresťanskí demokrati nevylučujú z povolebných rozhovorov nikoho okrem tandemu Široký-Fico. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike predseda KDH Ján Figeľ. Slovensko podľa neho potrebuje vládu, ktorá nahradí kabinet Smeru-SD. 

"Tieto voľby budú o tom, aké bude Slovensko. My chceme, aby bolo bezpečným domovom pre spokojné rodiny a aby prevládla rozumná politika a kresťanské hodnoty," uviedol Figeľ.

Slovensko podľa neho potrebuje víťazstvo zodpovednosti. "K stabilite treba priviesť aj zodpovednosť, viac spravodlivosti a práce," poznamenal. Odhaduje, že vládna strana nemusí vo voľbách získať až také vysoké percento hlasov, ako sa ešte donedávna ukazovalo. 

Figeľ si naďalej vie predstaviť spoluprácu KDH, Mosta-Híd a #Siete. "Je to o tom, či Slovensku dáme nádej, aby zo Slovenska ľudia nemuseli utekať," povedal Figeľ s tým, že KDH je za spoluprácu hodnotovo blízkych strán.

Šéf KDH zároveň odmietol informácie o tom, že sa chystá odísť do Bruselu na post osobitného predstaviteľa EÚ pre náboženskú slobodu vo svete, ktorý by mohol vzniknúť.

"Roky sa usilujem o to, aby EÚ dbala o náboženskú slobodu vo svete, lebo ak jej nieto, doplácame na to aj my. Ale moje miesto je tu. Moja účasť pri zápase o hodnoty tu na Slovensku je potrebná," uzavrel Figeľ.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články