Bugárovci chceli vo voľbách lepší výsledok: Vstúpili do koalície, voličom dokážu, že urobili dobre | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Bugárovci chceli vo voľbách lepší výsledok: Vstúpili do koalície, voličom dokážu, že urobili dobre

Béla Bugár
Béla Bugár
Zdroj: SITA
14.05.2016 13:55

BRATISLAVA - Zhodnotenie výsledku marcových parlamentných volieb, zmena stanov, ale aj doplnenie straníckeho predsedníctve bolo na programe dnešnej Republikovej rady koaličnej strany Most-Híd. Z predsedníctva odišla Edita Nochtová, ktorá pôsobila ako generálna manažérka strany. Opustila aj túto funkciu a vrátila sa do súkromnej sféry. V predsedníctve má pribudnúť starosta Tvrdošoviec Marián Tóth.


Vstup strany Most-Híd do koalície so Smerom-SD, SNS a #Sieťou bola jediná možnosť, ako zložiť stabilnú vládu. Alternatívou boli len predčasné voľby. Po dnešnom rokovaní Republikovej rady Mosta-Híd to povedal predseda strany Béla Bugár.  "Do programového vyhlásenia vlády (PVV) sa dostali aj také veci, ktoré sme nevedeli presadiť ani v pravicovej vláde. Ak budeme aktívni a plniť všetko, čo tam je, jednoznačne vieme dokázať občanom, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie," zdôraznil Bugár.

Vstup do koalície

Poukázal tiež na to, že po vstupe do koalície v Moste-Híd žiadne zemetrasenie nenastalo. Bugár sa tu oprel o doterajšie povolebné prieskumy verejnej mienky, ktoré strane pripisujú v priemere 6,5 percenta, čo je aj stranícky volebný výsledok. "Zároveň sa nám rozrastá členská základňa," informoval. Bugár tvrdí, že základné piliere Mosta-Híd deklarované pred voľbami, teda právny štát, podpora menšín a menej rozvinutých regiónov, sa postupne dostávajú na stôl. "V pripomienkovom konaní je už zákon o tzv. málotriedkach, mal by prísť na júnové rokovanie NR SR. Pripravuje sa aj vyššia valorizácia dôchodkov, je rozbehnutá príprava zákona o menšinovom fonde. Vláda odsúhlasila aj výstavbu rýchlostnej cesty R7," menoval Bugár.

Ďalším balíkom budú podľa jeho slov zákony posilňujúce právny štát. "Robí sa na protischránkovom zákone, ktorý príde na jeseň do parlamentu. Rozbieha sa aj podpora zaostalých regiónov, už v júni by malo byť výjazdové zasadnutie vlády v okrese Rimavská Sobota a priľahlých okresoch," avizoval.

 Béla Bugár, Gábor
Zdroj: SITA

Analýza volebných výsledkov

Most-Híd s volebným výsledkom spokojný nebol, na jeho hlbšiu analýzu ešte potrebuje čas. "Je potrebné oveľa hlbšie vyhodnotiť volebné výsledky a to, čo sa stalo posledné dva týždne pred voľbami. Na základe toho budeme musieť možno aj zmeniť stratégiu komunikácie strany," pripustil Bugár. Predseda Béla Bugár po hlasovaní uviedol, že výsledok pod osem percent nebude dobrý a strana ho vyhodnotí. Na otázku, či odstúpi, povedal médiám, aby nepredbiehali.

Na margo komunikácie s opozíciou upozornil, že ak opozičné strany niečo chcú v parlamente presadiť, musia rokovať s koalíciou. "Ak sme my ako opozičná strana chceli v NR SR niečo pretlačiť, museli sme rokovať. Nepodarilo sa to vždy, ale niečo prešlo. My máme zrušenie licenčnej dane v PVV od roku 2018, oni to dali už teraz. Určite budem odporúčať nehlasovať za takéto návrhy. Sú tam však aj opozičné návrhy, ktoré vyslovene nie sú z PVV, a viem si predstaviť, že niektoré, ak dôjde k dohode na koaličnej rade, by sme podporiť vedeli," podotkol.

Bugárovci chceli vo voľbách
Zdroj: SITA

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál uviedol, že na najbližšej májovej schôdzi parlamentu je viac ako 50 opozičných návrhov, ale koalíciu o rokovanie požiadal len Ondrej Dostál (SaS). "Takto sa to robí, nie že predbehneme vládu, len aby sme si urobili PR," vyhlásil.

Most-Híd dnes na Republikovej rade schválil záverečnú správu za minulý rok, rozpočet strany na tento rok, doplnil stranícke predsedníctvo a Republikovú radu o ďalších členov a vytvoril ministerský klub. "Vznikla tiež Rada samosprávy pri strane Most-Híd, kde budú odborníci zo samosprávy. Chceme totiž posilniť aj túto odbornú základňu strany," informoval Gál s tým, že Most-Híd musí zapojiť regióny nielen do straníckej práce, ale musia tiež pomáhať pri výjazdových zasadnutiach aj na stretnutiach s občanmi, aby referovali, čo všetko strana dosiahla.

Nový člen predsedníctva

Novým členom predsedníctva by sa mal stať aj Matej Kováč, ktorý na poste generálneho manažéra strany nahrádza Editu Nochtovú. Kováč začínal v strane ako hovorca.

Dopĺňanie predsedníctva naznačil aj minister životného prostredia a podpredseda strany László Solymos. "Vyhodnotíme výsledky volieb, zmenu stanov a možno sa doplní predsedníctvo," povedal Solymos. K menám sa vyjadrovať nechce. "Je to zodpovednosť predsedu, podľa stanov kandidátov navrhuje on," povedal.

Strana vznikla v roku 2009. Založili ju bývalí členovia SMK Béla Bugár, Zsolt Simon, Gábor Gál, Tibor Bastrnák a László Nagy. Strana bola v rokoch 2010 - 2012 členom vlády Ivety Radičovej. Neskôr odišla do opozície. Od vzniku prešla viacerými zmenami. Napríklad sa zmenila zo "strany spolupráce" na "občiansku stranu".


Galéria

Béla Bugár  Béla Bugár, Gábor

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články