°C

Piatok, 21. február 2020. Meniny má Eleonóra, zajtra Etela.

Procházka odmieta úlohu fackovacieho panáka: Nebola iná možnosť, pravica vládnuť nemohla

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka
Zdroj: SITA
30.03.2016 18:40

BRATISLAVA - Voliči vo voľbách rozdelili svoje hlasy tak, že nebola možná vláda bez pravice, ale ani pravicová bez Slovenskej národnej strany. A tretia možnosť boli predčasné voľby, uviedol predseda #Siete Radoslav Procházka.


„V zásade takto tie možnosti rozvrhli čísla vo voľbách. My sme sa upäli na predstavu, že by mohla vzniknúť vláda bez Smeru-SD, pravicová koalícia. Dokonca sme si vedeli predstaviť, že by sme takúto koalíciu podporili aj bez toho, aby sme mali kreslo vo vláde. Ale po sneme SNS tá možnosť už nemala ani teoretickú podobu,“ povedal.

#Sieť podľa neho zvažovala všetky možnosti. Kým bola možnosť, že Richard Sulík dohodne pravicovú vládu, na oficiálnych rokovaniach s Robertom Ficom sa nezúčastnila. Keď takáto možnosť padla, Procházka dostal od predsedníctva mandát na rozhovory so Smerom-SD. 

„Nepovedali sme, že ideme so Smerom do vlády. Dostal som mandát na rokovanie, aby som zistil, či vieme presadiť priority, na ktorých sa dohodlo vedenie #Siete,“ povedal. „Vo chvíli, ako som dostal od partnerov odpoveď, že osem z ôsmich priorít vieme presadiť a dokonca aj dve dodatočné požiadavky týkajúce sa posilnenia vyšetrovania Gorily a účasti opozície na kontrolných procesoch najmä v zdravotníctve, zanikol akýkoľvek dôvod povedať ľuďom, že tieto veci vieme presadiť, ale neurobíme to a budeme si na ne mandát pýtať znovu v predčasných voľbách,“ vyhlásil.

„Z niečoho sme ustúpiť museli. Buď sme mohli hodiť voličov cez palubu v oblasti programových záväzkov a dodržíme slovo, že to neurobíme v tejto zostave. Alebo to urobíme v zostave, s ktorou sme sami nepočítali, ale urobíme veci, o ktorých sme im hovorili, že ich urobiť chceme,“ vyhlásil Procházka.

Nesúhlasí ani s argumentom, že #Sieť v koaličných rokovaniach dosiahla málo. Zároveň však pripomína, že ak by #Sieť priamo počas rokovaní neopustili traja poslanci, rokovalo by sa lepšie. „Pokiaľ išlo o našu vyjednávaciu silu, zásadne to ovplyvnilo rokovania. Našťastie, v čase, keď sme tlačili program, boli sme ešte pri väčšej sile. Podarilo sa nám do plánu presadiť antibyrokratický balíček pre podnikateľov, praktický servis pre pracujúcich rodičov a rozvojové príležitosti pre regióny,“ povedal.

„Mám byť teraz fackovacím panákom za to, že sa nám podarilo presadiť všetky naše programové priority do nárysu programu novej vlády? A niekomu sa zdá, že máme málo kresiel?“ opýtal sa Procházka.

Rezort dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja chce #Sieť využiť predovšetkým na podporu regiónov. „V rámci rezortu sústredíme sily do urýchleného budovania rýchlostných ciest tam, kde dávajú zmysel aj pre hospodársky rozvoj celého regiónu. Vertikály, ktoré by zo Slovenska vedeli spraviť významný tranzit,“ povedal. Druhou prioritou bude podpora nájomného bývania pre mladé rodiny. „Uchádzali sme sa o tento priestor, aby sme mohli predviesť ekonomickú kompetenciu #Siete pri riešení národohospodárskych tém,“ zdôraznil Procházka. Na margo posilnenia kontrolných právomocí opozície v zdravotníctve poznamenal, že ich uplatnenie v praxi si bude vyžadovať dohodu opozície a ministra zdravotníctva. 

Na otázku, či presadzovaním posilnenia vyšetrovania Gorily neriskuje, keďže nemá záruku, že orgány činné v trestnom konaní uspejú, odpovedal: „Môže sa to stať, ale musíme to prinajmenšom skúsiť. Gorila symbolizuje istú traumu z prepojenia biznisu a politiky“. Osobne by nemal problém ani so zverejnením koaličnej zmluvy. „Rešpektujem v tomto dohodu štyroch partnerov. Podľa mňa by sa nič nestalo, keby verejná bola. Ale fakt je, že budeme otvorene a priamo komunikovať obsah dohody a rešpektujem dohodu partnerov, že nie je dôvod komunikovať o jednotlivých procesných nástrojoch toho, ako dohodu dosahujeme,“ poznamenal predseda #Siete.

Krátko komentoval aj prvé momenty po zverejnení výsledkov volieb. „Bolo to pre nás dosť šokujúce, bola to studená sprcha. Mojím cieľom bolo dať príležitosť na aktívny a kompetentný výkon vo verejnom priestore čo najväčšiemu počtu ľudí. Podarilo sa mi tento cieľ naplniť len vo veľmi obmedzenom rozsahu,“ povedal Procházka. Dodal, že podstatou #Siete nikdy nebola jednoduchá „antificovská“ emócia, ktorá v závere volebnej kampane rozhodla, ale strana vždy stála na programových cieľoch. 

„Z tohto pohľadu to teda bol neúspech. A či sa nám ho podarí v priebehu funkčného obdobia premeniť na úspech, to závisí práve od aktivity a kompetencie, ktorú vo verejnom priestore pri realizácii nášho plánu prevedieme,“ uzavrel Procházka.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články