Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Baránek analyzuje voľby: Katastrofa pre kresťanskú demokraciu na Slovensku

Kresťanskodemokratické strany neuspeli
Kresťanskodemokratické strany neuspeli
Zdroj: TASR
06.03.2016 11:37

BRATISLAVA - Je to katastrofa kresťanskej demokracie na Slovensku. Politológ Ján Baránek to uviedol v súvislosti s výsledkami parlamentných volieb 2016 pre kresťanskodemokratické strany.


„Tri takéto strany, KDH, SDKÚ-DS i #Sieť, vo voľbách prepadli, takže na tejto strane politického spektra sa bude musieť niečo udiať,“ upozornil Baránek. Politológ nečakal taký výrazný pokles Smeru-SD ani výsledok Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu. „Nerozhodli o tom prvovoliči, Kotleba má svojich voličov, ten záber voličskej základne je širší,“ uviedol.

Svetové médiá píšu o zemetrasení: Tvrdá facka pre Fica a najväčšie prekvapenie v parlamente

Výzvou pre analýzu je pre Baránka aj nárast SaS. „Je to pre mňa veľká neznáma,“ priznal politológ. Richard Sulík podľa Baránka začal stúpať v posledných dvoch týždňoch pred voľbami vďaka svojim vystúpeniam v médiách. „Zrejme voličov presvedčil ekonomickým programom SaS, a ľudia asi prijali jeho vysvetlenie pádu vlády Ivety Radičovej,“ uviedol Baránek.

Rozloženie síl na základe výsledkov podľa Baránka nedáva základ pre zmysluplné a funkčné koalície. „Predčasné voľby sú veľmi, veľmi aktuálnou možnosťou riešenia tejto patovej situácie, ktorá nastala,“ doplnil politológ.

O kreslá zabojuje osem strán

Podľa priebežných a neoficiálnych výsledkov vyhrala parlamentné voľby 2016 strana Smer-SD. Po sčítaní všetkých okrskov získala 28,28 %. Okrem nej bolo v boji o kreslá do Národnej rady (NR) SR úspešných ešte sedem strán. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Po Smere-SD najviac hlasov získala SaS, a to 12,09 %. Tretím najúspešnejším bolo hnutie OĽaNO-NOVA s počtom hlasov 11,02 %. Okrem týchto strán sa do parlamentu dostanú aj SNS s 8,64 % hlasov, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s počtom hlasov 8,04 %, ďalej Sme rodina - Boris Kollár s počtom hlasov 6,62 %, Most-Híd získal 6,5 % a #Sieť dostala od voličov 5,6 %. V sobotňajších (5.3.) voľbách tesne neuspelo hnutie KDH (4,94%) rovnako strana SMK (4,04 %), ktoré nedokázali dosiahnuť päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Všetky ostatné politické subjekty nezískali od voličov ani len jednopercentnú podporu. Do NR SR sa tak spomedzi doterajších parlamentných strán nedostala okrem KDH ani SDKÚ-DS (0,26 %). Po zrátaní 5722 okrskov bola volebná účasť 59,82 %. Slováci si v sobotu volili poslancov do NR SR už po deviaty raz. O priazeň voličov sa uchádzalo 2882 kandidátov z 23 politických subjektov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, zh
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články