VOĽBY 2016 Desaťtisíce hlasov v ohrození: Odborníci radia, TOP 5 najväčších chýb pri voľbách! | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

VOĽBY 2016 Desaťtisíce hlasov v ohrození: Odborníci radia, TOP 5 najväčších chýb pri voľbách!

Zdroj: repro foto RTVS
05.03.2016 13:59

BRATISLAVA - Dnes hlasujeme o tom, kto nás bude nasledujúce 4 roky bude zastupovať v parlamente. Na to, aby váš hlas neprepadol, musíte sa vyvarovať chýb. Odborníci radia, aby ste si dávali dobrý pozor najmä pri krúžkovaní či vhadzovaní lístka do obálky. V minulých parlamentných voľbách totiž prepadlo neuveriteľných 40 tisíc hlasov. Tie by vedeli poriadne zamávať celkovými výsledkami. Pozrite sa na najväčších 5 chýb, ktoré robia Slováci pri parlamentných voľbách.


Hlasovanie sa začína o 7:00. Svoj hlas môžete odovzdať do 22:00. Po 22:00 môžu hlasovať už len tí voliči, ktorí sú v tomto čase vo volebnej miestnosti alebo pred ňou.

Prepadlo obrovské množstvo hlasov

V minulých parlamentných voľbách v roku 2012 bolo dokopy neplatných až 42 717 hlasov. Toto číslo by vedelo poriadne zamiešať kartami, najmä pri malých stranách, ktoré bojujú o parlamentné prežitie. A tých je dosť.

POZOR na týchto 5 najväčších chýb

1. Do obálky iba 1 lístok

Do obálky možno dať iba 1 hlasovací lístok strany. Ak ich tam dáte viac, hlasovanie je neplatné.

2. Krúžkujte maximálne 4 mená

Na hlasovacom lístku je možné dať prednostný hlas maximálne 4 kandidátom. Ak ich dá 5 a viac, tak hlasovanie pre stranu je platné, ale na prednostné hlasovanie (krúžkovanie) sa neprihliada.

3. Jeden krúžok neznamená 4 hlasy

Ak niekto dá iba jeden krúžok, tak to neznamená, že ten kandidát získava všetky (t.j. 4) prednostné hlasy. Je to iba jeden prednostný hlas.

4. Nepoužité hlasovacie lístky odovzdajte

Voliči si po hlasovaní nesmú nechať nepoužité hlasovacie lístky, inak za tento priestupok hrozí pokuta 33 eur.

5. Lístok musí byť na správnom tlačive

Ak hlasovací lístok nie je na predpísanom tlačive, váš hlas je neplatný.

OPRAVA Ak spravíte chybu pri hlasovaní, nezúfajte.

Ak sa pomýlite pri označovaní - odporúčame požiadať o nové hlasovacie lístky ako škrtať a čmárať.

Základné informácie

Kto môže voliť?

Slovenskí občania, ktorí už dosiahli 18 rokov a:

 • sú zapísaní v zozname voličov príslušného volebného okrsku a predložia občiansky preukaz;
 • nie sú zapísaní v zozname voličov príslušného volebného okrsku, ale majú vybavený hlasovací preukaz;
 • nie sú zapísaní v zozname voličov príslušného volebného okrsku, avšak predložením občianskeho preukazu preukážu, že majú trvalý pobyt v meste, do ktorého patrí daný volebný okrsok;
 • predložia občiansky preukaz a rozhodnutie súdu o povinnosti obce vykonať opravu alebo doplniť zoznam voličov príslušného volebného okrsku.

Ako voliť?

 • Po vydaní hlasovacích lístkov a prázdnej obálky sa volič vydá do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov.
 • Na jednom z hlasovacích lístkov môže zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov vyznačiť, ktorému z nich dáva prednosť. Daný hlasovací lístok následne vloží do obálky.
 • Obálku po opustení osobitného priestoru vloží volič pred okrskovou volebnou komisiou do volebnej schránky.

Hlasovanie mimo volebnej miestnosti:

 • Voličom, ktorí sa nachádzajú v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach, v celách policajného zaistenia, v miestach, kde sa vykonáva väzba alebo trest odňatia slobody, zabezpečí možnosť hlasovania v spolupráci s vedúcim príslušného zariadenia okrsková volebná  komisia, v ktorej územnom obvode sa zariadenie nachádza.
 • Každý volič hlasuje osobne v čase, ktorý dohodne vedúci zariadenia s okrskovou komisiou.
 • Okrsková komisia vyšle k voličom dvoch členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami, obálkami a so zoznamom tých voličov, ktorí požiadali o hlasovanie mimo volebnej miestnosti.

Infolinka

 • Na otázky voličov odpovedia na volebnej informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra. Ministerstvo infolinku spustilo v pondelok 29. januára na telefónnych číslach: 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313. Volať sa na ňu dá počas celého pracovného týždňa a aj v deň volieb. Od pondelka 29. februára do piatka 4. marca budú na otázky voličov pripravení odpovedať od 7:00 do 15:30 a v deň volieb, v sobotu 5. marca počas celého hlasovania, teda od 7:00 do 22:00.

Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: repro foto RTVS

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články