°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Dramatická situácia v utečeneckých táboroch: Grécky premiér vyzýva na prijatie migrantov

Utečenci na ostrove Lesbos.
Utečenci na ostrove Lesbos.
Zdroj: SITA/AP
15.12.2019 14:50

LESBOS - Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v súvislosti s dramatickou situáciou v preplnených utečeneckých táboroch na gréckych ostrovoch vyzval Nemecko a ďalšie krajiny, aby priamo z ostrova Lesbos prevzali ďalších migrantov a uchádzačov o azyl. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.


"Ide o to, že časť azylového procesu bude prebiehať v iných krajinách," povedal Mitsotakis v rozhovore pre nemecký týždenník Bild am Sonntag. "Potrebujeme vytvoriť európsky azylový a migračný pakt, ktorý prisľúbila (Európska) komisia, a pri riešení tohto problému potrebujeme väčšie prerozdelenie záťaže," dodal.

Grécko prijme podľa Mitsotakisa denne 400-500 migrantov. Upozornil aj na to, že mnohí z ľudí, ktorí prichádzajú, nie sú oprávnenými žiadateľmi o azyl, ale hospodárskymi migrantmi. Registračné tábory pre migrantov na gréckych ostrovoch v Egejskom mori sú výrazne preplnené, pripomenula DPA. V táboroch a ich okolí na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos žije podľa odhadov vlády približne 39.000 ľudí. Celková kapacita táborov je pritom oficiálne len zhruba 7500 osôb.

V nadväznosti na poslednú inšpekciu v táboroch na Lesbose vyhlásil vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi tamojšiu situáciu za katastrofálnu. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová povedala, že azylovú politiku eurobloku je nevyhnutné zreformovať.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články