VIDEO Prokurátor nariadil zhabanie záchrannej lode Open Arms a evakuáciu vyše 80 migrantov | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

VIDEO Prokurátor nariadil zhabanie záchrannej lode Open Arms a evakuáciu vyše 80 migrantov

Prokurátor nariadil zadržať loď Open Arms a evakuovať z nej vyše 80 migrantov
Prokurátor nariadil zadržať loď Open Arms a evakuovať z nej vyše 80 migrantov
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Cavalli
20.08.2019 21:10

MILÁNO - Taliansky prokurátor Luigi Patronaggio nariadil v utorok večer skonfiškovanie španielskej záchrannej lode Open Arms a evakuáciu vyše 80 migrantov z jej paluby. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA a následne agentúra AP.


Tento krok prišiel v závere dramatického dňa, počas ktorého okolo 15 migrantov skočilo do vody a snažilo sa ujsť z lode, kde sa po 19 dňoch vyčkávania na mori cítili frustrovaní a nahnevaní. S pomocou talianskych záchranárov sa týmto plavcom podarilo dostať na pobrežie neďalekého talianskeho ostrova Lampedusa. Posádka lode Open Arms však oznámila, že práve vďaka tomu je teraz pobyt na palube pre ostatných migrantov "zúfalý" a "neprijateľný".

Španielsko sa snažilo zastaviť prudké zhoršovanie tejto humanitárnej krízy a vyslalo plavidlo námorných síl, aby sprevádzalo loď Open Arms do Španielska. Sicílsky prokurátor Patronaggio podľa agentúry ANSA nariadil zhabanie záchrannej lode po tom, čo ju navštívil a stretol sa s predstaviteľmi prístavov.

Prokurátor nariadil zadržať loď
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Cavalli

Patronaggio vyšetruje možné obvinenia z únosu proti talianskemu nekompromisnému ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu, ktorý odmietol povoliť vylodenie migrantov na talianskych brehoch napriek ponukám šiestich európskych krajín, že si migrantov prevezmú. Plavidlo Open Arms zachránilo týchto migrantov v oblasti Stredozemného mora pri pobreží Líbye začiatkom augusta.


Galéria

Prokurátor nariadil zadržať loď Prokurátor nariadil zadržať loď Prokurátor nariadil zadržať loď Prokurátor nariadil zadržať loď Prokurátor nariadil zadržať loď

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/euronews (deutsch)

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články