Salvini zúri, taliansky súd zrušil domáce väzenie pre kapitánku humanitárnej lode | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Salvini zúri, taliansky súd zrušil domáce väzenie pre kapitánku humanitárnej lode

Carola Rackete
Carola Rackete
Zdroj: SITA/Pasquale Claudio Montana Lampo/ANSA via AP
03.07.2019 09:20

AGRIGENTO - Nemeckú námornú kapitánku Carolu Rackete, ktorú zatkli v sobotu po tom, ako napriek varovaniam pristála s loďou s migrantmi pri brehoch Talianska, prepustili na slobodu z domáceho väzenia.


V utorok o tom rozhodla sudkyňa Alessandra Vella na súde v sicílskom Agrigente. Podľa nej si 31-ročná Rackete "plnila svoju povinnosť zachraňovať životy", uvádza televízia RAI. Prokurátori žiadali súd, aby nemecká kapitánka zostala ešte v domácej väzbe.

Agrigentský prokurátor Luigi Patronaggio na súde argumentoval tým, že Rackete úmyselne narazila s loďou do policajného člna, ktorý jej bránil v ceste, a tiež, že mala počkať na povolenie, keďže podľa vyšetrovateľov migranti na palube neboli v zúfalom stave núdze, ako tvrdila kapitánka. Sudkyňa však rozhodla, že talianske zákony, ktoré sú zamerané proti pašerákom migrantov v prípade Rackete neplatia, pretože jej akcia bola "záchranná", píše tlačová agentúra ANSA.

Carola Rackete
Zdroj: SITA/Pasquale Claudio Montana Lampo/ANSA via AP

Mimovládna organizácia Sea-Watch rozhodnutie súdu prijala s potešením. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý je známy svojím protiimigrantským postojom, zas na rozhodnutie súdu reagoval s hnevom. V živom vysielaní na sociálnej sieti Facebook sa vyjadril, že to ide "proti Taliansku a právu", pričom tiež povedal, že Taliani sú dobrí ľudia, ale nie sú blázni. "Ignorovať zákon a vraziť do motorového člna pohraničnej polície nie sú dostatočné motívy na väzenie," napísal zas sarkasticky na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Salvini tiež zopakoval svoje rozhodnutie, že chce poslať "kriminálnu kapitánku Carolu Rackete" naspäť do Nemecka. Ako ho cituje ANSA, kapitánka "je nebezpečná pre národnú bezpečnosť". Bezprostredné vyhostenie je však nepravdepodobné, keďže sicílski prokurátori plánujú Rackete 9. júla vypočuť v súvislosti s vyšetrovaním údajného navádzania k ilegálnej migrácii.

Carola Rackete
Zdroj: SITA/Pasquale Claudio Montana Lampo/ANSA via AP

Rackete sa v sobotu rozhodla pristáť s humanitárnou loďou Sea-Watch 3 na talianskom ostrove Lampedusa aj napriek tomu, že talianske úrady jej odmietli dať povolenie. Salvini totiž zakázal humanitárnym lodiam, aby v talianskych prístavoch vylodili migrantov, pretože podľa neho v podstate pomáhajú prevádzačom.

Rackete pristála na Lampeduse 17 dní po tom, čo nabrala desiatky migrantov na palubu pri pobreží Líbye. Pri pristávaní poškodila motorový čln talianskej pohraničnej polície, ktorý jej chcel zabrániť v pristátí. Štyrom príslušníkom pobrežnej stráže, ktorí na člne v tom čase boli, sa pri tejto zrážke nič nestalo.

Carola Rackete
Zdroj: SITA/Pasquale Claudio Montana Lampo/ANSA via AP

Napriek tomu, že Salvini vykresľuje Rackete ako nebezpečnú delikventku, v Nemecku, Taliansku aj iných častiach Európy ju podporujú. Jej podporovatelia v Taliansku a Nemecku vyzbierali viac ako 1,3 milióna eur po tom, čo dvojica nemeckých televíznych osobností spustila online zbierku pre kapitánku a Sea-Watch. V utorok sa tiež v Taliansku konalo viacero pouličných zhromaždení na podporu kapitánky, a to napríklad v mestách Palermo či Pescara.

Kapitánku previezli pre vyhrážky na utajené miesto

Nemeckú kapitánku lode Sea-Watch 3 Carolu Racketeovú previezli na utajené miesto po tom, ako sa po prepustení z domáceho väzenia stala terčom vyhrážok. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie organizácie Sea-Watch.

"Voči Carole sme zaznamenali isté všeobecné hrozby. Preto sme ju previezli na utajené miesto," uviedol hovorca Sea-Watch a dodal, že nebudú zverejňovať žiadne ďalšie informácie o mieste, kde sa Racketeová zdržiava.


Galéria

Carola Rackete Carola Rackete Carola Rackete Carola Rackete

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články