Švédsko sa rozhodlo zistiť skutočný vek maloletých utečencov: Výsledok testovania prekvapil | Topky.sk

Piatok, 17. august 2018. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Švédsko sa rozhodlo zistiť skutočný vek maloletých utečencov: Výsledok testovania prekvapil

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
06.12.2017 10:48

ŠTOKHOLM - Švédsko uskutočnilo previerky veku medzi migrantmi, ktorí o sebe vyhlasujú, že sú maloletými. Zistilo sa, že takmer tri štvrtiny z nich majú viac než 18 rokov, informovala v utorok spravodajská stanica BBC.


Švédsky úrad pre súdne lekárstvo preveril vek takmer 8000 migrantov. Na základe testov vyplynulo, že približne 6600 z nich bolo vo veku 18 rokov alebo vyššom. Kontroly sa realizovali iba v prípadoch, kde bola pochybnosť o veku daného migranta. Imigranti v detskom veku majú väčšiu šancu, že ich nedeportujú nazad do vlasti.

Švédsko sa rozhodlo zistiť
Zdroj: SITA

Od polovice marca do konca októbra zrealizoval švédsky úrad (Rättsmedicinalverket) celkovo 7858 posudkov. Vyplynulo, že 6628 - teda 84 percent z nich - má 18 rokov alebo je starších. Ďalších 112 je "možno" vo veku 18 rokov alebo starších, uviedli noviny The Local.

Švédsko sa rozhodlo zistiť
Zdroj: SITA

Vek sa posudzuje na základe analýzy röntgenových snímkou zubov múdrosti a skenov magnetickej rezonancie kolenných kĺbov.  Mnoho žiadateľov o azyl nemá vlastné osobné doklady, ktoré postrácali pri úteku z krajiny pred konfliktami alebo prírodnými katastrofami, uvádza Medzinárodná agentúra pre migráciu (IOM).

Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti

V mnohých krajinách, odkiaľ migranti pochádzajú, neexistuje dostatočná úradná infraštruktúra, potrebná na zaevidovanie presného miesta a dátumu narodenia. Medzi migrantmi je tak bežné, že svoj presný vek ani netušia, vysvetlil The Local.

Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP

Vo Švédsku požiadalo vlani a predvlani o azyl viac než 80.000 maloletých migrantov, z ktorých 37.000 cestovalo bez rodičov alebo sprievodu dospelého.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články