Turecko čoskoro spustí inváziu do Sýrie, potvrdili Američania: Tí spojencom nepomôžu | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Turecko čoskoro spustí inváziu do Sýrie, potvrdili Američania: Tí spojencom nepomôžu

Erdogan avizoval, že vojensky zasiahne voči Kurdom na sýrskej strane hraníc
Erdogan avizoval, že vojensky zasiahne voči Kurdom na sýrskej strane hraníc
Zdroj: SITA/AP Photo/Baderkhan Ahmad
07.10.2019 09:30

WASHINGTON - Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu. Spojené štáty týmto krokom definitívne opustia miestnych Kurdov, ktorí po boku Američanov roky bojovali proti extrémistom z Daeš, analyzuje agentúra AP.


"Turecko čoskoro začne svoju dlho plánovanú operáciu na severe Sýrie. Ozbrojené sily Spojených štátov operáciu nepodporia a ani sa na nej inak nezúčastnia. Americké sily po tom, ako teritoriálne porazili kalifát (Daeš), sa v tom čase už v oblasti nebudú nachádzať," uviedli podľa agentúry AFP predstavitelia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa v nedeľu večer washingtonského času.

Toto vyhlásenie bude podľa AP pravdepodobne vnímané ako opustenie Kurdov, ktorí niesli najväčšie bremeno bojov v americkej kampani proti Daeš, zo strany Washingtonu. Danému kroku zo strany USA predchádzalo niekoľko mesiacov vyhrážok zo strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten opakovane avizoval, že vojensky zasiahne voči Kurdom na sýrskej strane hraníc, ktorých považuje za hrozbu pre Turecko.

Turecko čoskoro spustí inváziu
Zdroj: SITA/AP Photo/Baderkhan Ahmad

Americkí republikáni a demokrati v tejto súvislosti americkú administratívu svorne varovali, že umožnenie tureckej ofenzívy v danej oblasti by mohlo viesť k masakre miestnych Kurdov, čo by vyslalo veľmi negatívny signál ostatným spojencom USA na celom svete.

Toto Trumpovo rozhodnutie odzrkadľuje podľa AP jeho odhodlanie stiahnuť americké sily zo Sýrie a Afganistanu a naplniť tak jeden zo svojich hlavných predvolebných sľubov v čase, keď doma čelí možnému impeachmentu (ústavnej žalobe). Konanie voči šéfovi Bieleho domu súvisí s jeho údajnou snahou o diskreditáciu Joea Bidena prostredníctvom vyšetrovania na Ukrajine.

Turecko čoskoro spustí inváziu
Zdroj: SITA/AP Photo/Baderkhan Ahmad

Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) ešte v sobotu avizovali, že na akúkoľvek tureckú inváziu odpovedia silou. "Nebudeme váhať a akýkoľvek nevyprovokovaný útok zo strany Turecka zmeníme na totálnu vojnu po celej dĺžke hraníc, aby sme bránili seba a našich ľudí," uviedol vtedy na Twitteri hovorca SDF Mustafá Balí. Predstavitelia SDF v pondelok na rozhodnutie USA uvoľniť cestu pre tureckú ofenzívu reagovali tým, že takýto scenár vývoja povedie k opätovnému vzostupu Daeš v oblasti.

Americkí vojaci začali s odsunom z pohraničných oblastí

Americké jednotky sa začali na severovýchode Sýrie sťahovať z oblasti pri hranici s Tureckom. Informovali o tom v pondelok kurdské milície pôsobiace na tomto území a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), píše agentúra AFP.

"Americké sily sa stiahli z pohraničných oblastí s Tureckom," oznámili vo vyhlásení Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF). SOHR potvrdilo, že Američania sa odsunuli z kľúčových pozícií v mestách Ras al-Ajn a Tal Abjad.

Turecko čoskoro spustí inváziu
Zdroj: ANHA via AP

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok po tom, ako Washington oznámil, že nebude stáť v ceste tureckej operácii proti sýrskym Kurdom, na Twitteri vyhlásil, že Turecko "odstráni teroristov" zo Sýrie. "Sme odhodlaní zabezpečiť existenciu a bezpečnosť našej krajiny odstránením teroristov z tohto regiónu," tvítoval Čavušoglu.

SDF ešte v sobotu avizovali, že na akúkoľvek tureckú inváziu odpovedia silou. "Nebudeme váhať a akýkoľvek nevyprovokovaný útok zo strany Turecka zmeníme na totálnu vojnu po celej dĺžke hraníc, aby sme bránili seba a našich ľudí," uviedol vtedy na Twitteri hovorca SDF Mustafá Balí.

Turecko čoskoro spustí inváziu
Zdroj: ANHA via AP

OSN sa pripravuje na najhoršie

Organizácia Spojených národov v pondelok vyhlásila, že sa "pripravuje na to najhoršie" po tom, čo Spojené štáty oznámili svoj odsun zo severozápadnej Sýrie, aby v zmienenej oblasti uvoľnili priestor tureckej vojenskej operácii. Informovala o tom agentúra AFP.

"Nevieme, čo sa stane... pripravujeme sa na najhoršie," povedal v Ženeve humanitárny koordinátor OSN pre Sýriu Panos Moumtzis. Upozornil, že v súvislosti s dôsledkami tejto operácie je "veľa nezodpovedaných otázok".

Biely dom v nedeľu uviedol, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu. Odsun amerických vojakov z uvedenej oblasti potvrdili v pondelok kurdské milície pôsobiace na tomto území i Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Erdogan potvrdil, že USA uvoľnili pozície v severnej Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok potvrdil, že americké jednotky začali s odsunom zo svojich pozícií v severnej Sýrii, píše agentúra AP. Erdogan to uviedol iba niekoľko hodín po tom, ako Biely dom vyhlásil, že uvoľní severozápad Sýrie pre plánovanú tureckú ofenzívu.

Zmienené oznámenie podľa AP uvrhlo do neistoty osud tamojších kurdských bojovníkov, ktorí doposiaľ po boku Spojených štátov bojovali proti teroristickej organizácii Daeš. Turecký prezident sa k zmienenej operácii nevyjadril. Dodal však, že Turecko je odhodlané zastaviť podľa jeho stanoviska hrozbu zo strany sýrskych kurdských bojovníkov.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP

"Vždy hovoríme túto vetu: Môžeme prísť každú noc bez varovania," povedal podľa agentúry AFP Erdogan novinárom. "Je absolútne vylúčené, aby sme naďalej tolerovali hrozby týchto teroristických skupín," povedal s odkazom na kurdských militantov. Erdogan dodal, že v novembri plánuje vycestovať do Washingtonu, aby sa tam stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.


Galéria

Erdogan avizoval, že vojensky Recep Tayyip Erdogan

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články