°C

Streda, 5. august 2020. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Sýria hlási veľké víťazstvo! Demokratické sily dobyli poslednú baštu Daeš

Vojaci sýrskych demokratických síl (SDF).
Vojaci sýrskych demokratických síl (SDF).
Zdroj: SITA/AP Photo/Maya Alleruzzo
23.03.2019 21:03

BÁGHÚZ- Sýrske demokratické sily (SDF) definitívne dobyli poslednú baštu extrémistickej organizácie Daeš, ktorou bola dedina Bághúz na východe Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.


"Sýrske demokratické sily vyhlasujú úplné zničenie tzv. kalifátu a stopercentnú územnú porážku Daeš," uvádza sa vo vyhlásení SDF.  Dedina Bághúz, ležiaca vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur neďaleko hraníc s Irakom, bola v posledných týždňoch dejiskom kľúčovej bitky medzi militantmi Daeš a oddielmi SDF.

Do Bághúzu sa uchýlili stovky najodhodlanejších džihádistov, ofenzíva voči nim prebiehala od 9. februára. Jednotky SDF letecky podporovala aj Spojenými štátmi vedená medzinárodná koalícia. Podľa SOHR sa jednotkám SDF za uplynulé týždne vzdalo v Bághúze viac než 20.000 ľudí — vrátane 2500 bojovníkov Daeš, ktorí zložili zbrane.

Vojaci sýrskych demokratických síl
Zdroj: SITA/AP Photo/Maya Alleruzzo

Víťazstvo ohlásil aj Trump

Americký prezident Donald Trump deklaroval v sobotu koniec kalifátu, ktorý vyhlásila v roku 2014 extrémistická organizácia Daeš na dobytých územiach Iraku a Sýrie. Urobil tak po tom, ako Sýrske demokratické sily (SDF) definitívne dobyli poslednú baštu Daeš, ktorou bola dedina Bághúz na východe Sýrie.

"Mám to potešenie oznámiť, že Spojené štáty spoločne so svojimi partnermi... oslobodili všetky územia v Sýrii a Iraku, ktoré kontroloval Daeš, teda 100 percent (územia) 'kalifátu'," uviedol prezident vo vyhlásení, z ktorého citoval americký spravodajský server The Hill. 

Džihádisti z Daeš stratili podľa Trumpa už všetku moc a prestíž, hoci z času načas o nich ešte môže byť počuť. "Sú lúzeri a vždy aj lúzermi zostanú," uvádza sa vo vyhlásení šéfa Bieleho domu.  Zároveň však zdôraznil, že Spojené štáty neprestanú byť "ostražité" a budú spoločne s partnermi pokračovať v boji proti Daeš, kdekoľvek bude operovať, až do konečnej porážky radikálnych islamských teroristov. 


Galéria

Vojaci sýrskych demokratických síl Vojaci sýrskych demokratických síl

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články