°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Daeš chce v Strednej Ázii vytvoriť oporné body pre kalifát, pokúša sa aktivovať spiace bunky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.09.2018 10:00

MOSKVA - Džihádistická organizácia Daeš sa snaží v Strednej Ázii vytvoriť nové oporné centrá pre svoj kalifát.


Podľa agentúry TASS to v utorok uviedol najvyšší predstaviteľ Protiteroristického centra Spoločenstva nezávislých štátov (ATC SNŠ) Andrej Novikov. Stalo sa tak v rámci stretnutia najvyšších predstaviteľov protiteroristických subdivízií bezpečnostných a špeciálnych služieb krajín SNŠ, ktoré sa koná v Kirgizsku v rámci cvičenia Issyk-kuľ - Antiteror 2018. Podľa Novikova sa islamisti v stredoázijskom regióne v záujme uskutočnenia svojho cieľa pokúšajú aktivovať tamojšie "spiace džamáaty (bunky)".

Podpredseda kirgizskej vlády Ženiš Razakov poznamenal, že teroristické hrozby v Strednej Ázii a krajinách SNŠ sa zintenzívňujú a majú dlhodobý charakter. Za obzvlášť znepokojujúcu označil skutočnosť, že teroristi sa snažia preniknúť do regiónu zo severu Afganistanu s cieľom destabilizovať situáciu v Strednej Ázii.

Ešte v júni námestník riaditeľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Igor Sirotkin upozornil, že Daeš napriek stratám, ktoré utrpel v iných častiach sveta, zostáva vážnou hrozbou. Riaditeľ ruského Ústavu pre strategické plánovanie Alexandr Gusev konštatoval, že "chápadlá IS" siahajú do celej oblasti Stredného východu a Strednej Ázie. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články