Daeš neprestáva útočiť: Extrémisti zapaľovali autá a domy, bitka o Mósul sa skončí o niekoľko dní | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Daeš neprestáva útočiť: Extrémisti zapaľovali autá a domy, bitka o Mósul sa skončí o niekoľko dní

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
26.06.2017 21:44

ARBÍL - Bojovníci extrémistickej organizácie Daeš v nedeľu popoludní zaútočili v mosulskej štvrti Tanak. Iracká armáda následne bojovala s militantmi aj cez noc, informovala agentúra AP. Ako uviedol hovorca armády Mohamed al-Chodárí, situácia sa v pondelok cez deň upokojila.


K sérii útokov prišlo počas armádnej oslobodzovacej operácie mosulského Starého mesta, ktoré je poslednou tamojšou baštou Daeš. Teroristické spiace bunky v Tanaku, západnej štvrti mesta, ktorú armáda úplne oslobodila v máji, počas nich zapálili domy a autá. Podľa al-Chodárího ide o taktiku Daeš, keď pri náznaku porážky zaútočí na iných miestach a tým odvedie pozornosť. "Tento útok je znakom toho, že ich v Mosule čoskoro porazíme," povedal hovorca.

Bitka o Mósul sa skončí o niekoľko dní, vojaci postupujú v Starom meste

Bitka o úplné dobytie irackého mesta Mósul od extrémistickej organizácie Daeš sa skončí o niekoľko dní, pričom vojaci postupujú v dobýjaní mósulského Starého mesta. Tlačovej agentúre Reuters to dnes oznámil iracký generálporučík Abd al-Ghání Assadí a dodal, že vojaci v nedeľu odrazili útok militantov. "V rukách Daeš zostáva iba malá časť mesta, predovšetkým Staré mesto," uviedol Assadí, veliteľ elitných jednotiek Protiteroristickej služby v Mósule.

"Z vojenského hľadiska Daeš skončil," povedal Assadí. "Stratil bojového ducha a vyrovnanosť; vyzývame ich, aby sa vzdali, inak zomrú," dodal generálporučík. Oblasť, ktorú má teraz Daeš v Mósule pod kontrolou, má menej než dva štvorcové kilometre, informovala iracká armáda. Mósul bol kedysi faktickým hlavným mestom Daeš v Iraku. Pokus militantov Daeš z nedeľňajšieho večera vrátiť sa do štvrtí na okraji Starého mesta zlyhal, vyhlásil Assadí. Dodal, že mesto padne "už o niekoľko dní, s pomocou Božou". Protiteroristická služba vedie boj v husto obývanom bludisku úzkych uličiek historického centra Mósulu, ktoré leží na západnom brehu rieky Tigris.

Počas osemmesačnej ofenzívy zameranej na znovudobytie Mósulu poskytuje vzdušnú a pozemnú podporu medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi. Militanti minulý týždeň zničili historickú Núrího veľkú mešitu a jej slávny šikmý minaret, odkiaľ vodca Daeš abú Bakr Baghdádí pred troma rokmi vyhlásil kalifát, rozprestierajúci sa na veľkých územiach Iraku aj Sýrie. Pozemok mešity je stále v rukách militantov. Irackí vojaci dobyli štvrť al-Fárúk na severozápadnej strane Starého mesta oproti mešite, uviedlo dnes iracké armádne velenie.

Iracká armáda dobyla východnú časť Mósulu od Daeš už v januári, po 100 dňoch bojov, a vo februári začala útočiť aj na západnú časť, v ktorej sa nachádza spomínané historické Staré mesto. Podľa odhadu irackej armády sa v obliehanom Starom meste nachádza 350 militantov a skrývajú sa medzi civilistami v ich rozpadávajúcich sa domoch. Na spomalenie postupu vojakov džihádisti veľmi často využívajú nástražné výbušniny, paľbu ostreľovačov a samovražedné bombové útoky. Assadí uviedol, že iracké sily sa zhromaždili popri al-Fárúk, hlavnej ulici pretínajúcej Staré mesto, a začnú sa posúvať na východ, smerom k rieke. "To bude posledná epizóda," povedal.

Za líniami Daeš je stále uviaznutých vyše 50.000 civilistov, teda približne polovica obyvateľstva Starého mesta. Majú málo potravín, vody a liekov, oznámili tí, ktorým sa podarilo ujsť. Humanitárne organizácie informovali, že Daeš zabránil mnohým obyvateľom odísť a používa ich ako živé štíty. Militanti zabili za posledné tri týždne stovky civilistov utekajúcich zo Starého mesta.

Vodca Daeš Baghdádí ponechal boje v Mósule na miestnych veliteľov a predpokladá sa, že sa skrýva v iracko-sýrskej pohraničnej oblasti. Správy Ruska z posledných dní, že Baghdádí bol zabitý, neboli zatiaľ potvrdené. Faktická metropola Daeš v Sýrii, Rakka, je už takmer obkľúčená koalíciou síl vedených Kurdmi a podporovaných Spojenými štátmi.
  


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články