Tajné služby varujú: Táto európska krajina sa stáva hlavným centrom islamského extrémizmu | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Tajné služby varujú: Táto európska krajina sa stáva hlavným centrom islamského extrémizmu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
07.12.2016 16:00

ZÁHREB - Bosna a Hercegovina (BaH) sa stáva hlavným centrom islamských extrémistov, mení sa aj kultúrny vzhľad Sarajeva a jeho okolia. Napísal to záhrebský denník Večernji list, podľa ktorého bosniansky Štátny úrad pre vyšetrovanie a ochranu (SIPA) upozornil na to, že sa bosnianska metropola a jej okolie v poslednom čase stali zaujímavým trhom s nehnuteľnosťami, pretože tam pozemky skupujú šejkovia.


FOTO Skutoční hrdinovia: Slováci operujú v samotnom pekle Daeš, mrazivé odkazy z bojiska!

Bosnianskohercegovinská tajná služba SIPA vo svojej dramatickej správe potvrdila to, na čo už poukazovala chorvátska bezpečnostná služba SOA: že kvôli stále zložitejším bezpečnostným podmienkam v okolitom prostredí (Chorvátska) je situácia znepokojujúca, najmä v BaH, a preto je terorizmus rizikom aj pre Chorvátsko.

Bosna je krajina, v ktorej radikálny islam wahhábsko-salafistickej ideológie, ktorý vyznávajú najkrvilačnejšie teroristické organizácie ako Islamský štát (IS) a Al-Kájda, rýchlo rastie. Z krajiny odišlo viac ako 300 Bosniakov bojovať do Iraku a Sýrie na strane teroristov. Západné spravodajské služby už dlhší čas upozorňujú na šírenie radikálneho islamu v BaH a žiadajú od bosnianskych politikov, aby niečo rýchlo podnikli na vykorenenie tohto nebezpečného javu. Na ten istý problém upozornila vo svojej tohtoročnej správe aj SOA.

Ako veľmi je situácia v Bosne a Hercegovine alarmujúca, sú si vedomí aj ľudia v SIPA. Preto to tiež zdôraznili vo svojej správe nazvanej "Ohnisko wahhábsko-salafistickej prítomnosti v BaH.

Tajné služby varujú: Táto
Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com/

Podľa tejto správy "je náboženský extrémizmus wahhábsko-salafistického pôvodu v BaH inštitucionálne prítomný, a to vo vnútri aj mimo Islamského spoločenstva, ktoré ďalej udržiava finančné vzťahy s Arabmi a mlčí o všetkých wahhábsko-salafistických aktivitách. Toto mlčanie a ustupovanie Islamského spoločenstva napomáha inštitucionalizácii a zakoreneniu salafismu v spoločnosti aj v samom Islamskom spoločenstve. Niektorí jeho členovia aj predstavitelia sa aktívne podieľajú na podpore salafistického hnutia, ako aj na uspokojovaní záujmov niektorých arabských štátov, ako sú Saudská Arábia, Katar a Kuvajt."

Ako jedno z ohnísk pôsobenia wahhábistov v Sarajeve správa zmieňuje mešitu kráľa Fahda, ktorej imám Nezim Halilović je považovaný za neoficiálneho wahhábského emira. Mimoriadne závažné je to, že Halilović je napriek svojej radikálnej ideológii stále členom bosnianskeho Islamského spoločenstva. Mešita kráľa Fahda by mala spadať pod právomoc Islamského spoločenstva, ale v skutočnosti to tak nie je. Podľa SIPA ju priamo riadi Saudská Arábia ako súčasť kultúrneho centra. Mnohí ju oprávnene považujú za stredisko šírenie wahhábizmu v Sarajeve a najvýznamnejšie verejné zhromaždisko stúpencov wahhábskej ideológie.

Tajné služby varujú: Táto
Zdroj: Twitter

Zaujímavé je, že správa upozorňuje aj na hotel Terme Ilidža ako na miesto, kam v posledných rokoch prichádzajú na rehabilitáciu zranení z Líbye. Podľa SIPA podzemie IS týmto spôsobom, a s pomocou niektorých líbyjských diplomatov, premiestňuje svojich členov do Bosny.

Toto všetko sa deje pred očami miestnych politických činiteľov, s tichým a nielen tichým súhlasom. Bakir Izetbegovič (bosniansky člen kolektívnej hlavy štátu BaH) niekoľkokrát žiadal pre Hamiša, spojku IS s Al-Kajdou, diplomatický štatút a bosnianske občianstvo. Wahhábisti sú vo veľkom počte prítomní v jednotlivých mešitách na sarajevských predmestiach, ako je Ilidža, Nedžarići, Alipašino polje a podobne. Ich významní prednášajúci sú tiež veľmi aktívni medzi študentmi.

V správe SIPA sa tiež uvádza, že "v poslednej dobe je obzvlášť zaujímavý trh s nehnuteľnosťami, respektíve nákup pozemkov v okolí Sarajeva a ich následné predávanie šejkom zo Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Kataru a Kuvajtu. Realitnou a stavebnou podnikateľskou činnosťou, zameranou na stavby domov a turistických komplexov okolo Sarajeva, sa pritom zaoberajú hlavne vyznávači a priaznivci wahhábizmu."

Sarajevo Resort
Tajné služby varujú: Táto
Zdroj: YouTube

SIPA najviac znepokojuje to, že "miestni právnici, notári a jednotliví mestskí úradníci prejavujú tomuto učeniu stále viac úcty a aktívne sa podieľajú na zmene kultúrneho obrazu Sarajeva a okolia".

"Tieto ekonomické aktivity, výstavba osád a šírenie siete vplyvu v miestnej správe by vzhľadom na mimoriadnu mediálnu silu mohli z dlhodobého hľadiska prispieť k premene BaH na hlavné tranzitné, ale aj náborové centrum extrémizmu," upozorňuje tiež správa bosnianskej tajnej služby.


Galéria

Ilustračné foto Sarajevo Resort

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA/AP, YouTube/Općina Hadžići

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články