Tranzit plynu cez Ukrajinu je podľa Putina problematický, pozná lepšie riešenie | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Tranzit plynu cez Ukrajinu je podľa Putina problematický, pozná lepšie riešenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
16.10.2014 08:42

MOSKVA - Tranzit ruského plynu do Európy cez Ukrajinu je podľa prezidenta Ruska Vladimira Putina stále problematický a na riešenie tohto problému by sa mali využiť alternatívne trasy dodávok, ako je plánovaný plynovod Južný prúd (South Stream). Moskva zastavila dodávky plynu Ukrajine v júni pre neuhradené dlhy a spor o cenu. To vyvolalo obavy z možného narušenia exportu ruského plynu do Európy cez Ukrajinu. V uplynulom desaťročí sa to stalo už dvakrát.


"Pokiaľ ide o budúcnosť vývozu ruského plynu do Európy, problém tranzitu cez ukrajinské územie pretrváva. Jedným z riešení by mohla byť diverzifikácia prepravných trás," povedal Putin pre srbský denník Politika. Zároveň uviedol, že Južný prúd by výrazne prispel k energetickej bezpečnosti Európy. "Prospelo by to všetkým, Rusku a tiež európskym zákazníkom," konštatoval. Putin sa má tento týždeň stretnúť s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v rámci snahy o riešenie krízy na Ukrajine. Diskutovať sa bude aj o dodávkach plynu. 

Financovanie výstavby plynovodu Južný prúd sa mierne omeškáva, pretože zahraničné banky sú opatrné v súvislosti s vplyvom sankcií. Povedal to v stredu predstaviteľ ruskej energetickej spoločnosti Gazprom. Ruská tlačová agentúra Interfax minulý týždeň uviedla, že získavanie financií na budovanie podmorského úseku Južného prúdu sa odložilo na prvý štvrťrok 2015. Podmorská časť plynovodu má z Ruska smerovať cez Čierne more.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články