Obrovská nádej v liečbe rakoviny: Vedci vyvinuli vakcínu so 100-percentnou úspešnosťou! | Topky.sk

Streda, 26. jún 2019. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Obrovská nádej v liečbe rakoviny: Vedci vyvinuli vakcínu so 100-percentnou úspešnosťou!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.09.2018 17:07

WASHINGTON - V Zborníku národnej akadémie vied americkí vedci informovali o tom, že vyvinuli novú očkovaciu látku proti rakovine. Pri kombinácii s inou liečbou je schopná odstrániť melanóm u myší so stopercentným úspechom. Terapia by mohla byť v budúcnosti využitá na liečbu zvlášť agresívnych nádorov.


Obrovský úspech zaznamenali vedci z Národnej  akadémie vied po tom, ako do myší aplikovali očkovaciu látku spoločne s molekulou diprovocim. Táto kombinovaná terapia priniesla kompletnú odpoveď pri liečbe melanómu. "Tak, ako očkovacia látka chráni telo pred vonkajšími vplyvmi, táto vakcína posilňuje imunitný systém," neskrýva nadšenie vedúci štúdie, profesor Dale Boger. 

Obrovská nádej v liečbe
Zdroj: Getty Images

Na experiment použili 24 laboratórnych myší a každá z nich bola liečená rakovinovou imunoterapiou známou pod skratkou anti-PD-L1. Hlodavce boli rozdelené do troch rovnakých skupín. Prvá skupina dostala očkovaciu látku nakombinovanú s molekulou diprovocim, do druhej skupiny vedci aplikovali vakcínu obohatenú o látku adjuvans, ktorá sa používa v imunológii, a posledná skupina dostala iba samotnú vakcínu.

Dávka bola podaná myšiam v dvoch injekciách v sedemdňových intervaloch. Po 54 dňoch vedci zaznamenali 100-percentnú mieru prežitia u myší, ktoré dostali vakcínu s diprovocimom. Z myší, ktorým bola podaná očkovacia vakcína s látkou adjuvans, prežila iba štvrtina a v prípade tých, ktoré dostali iba vakcínu, neprežila ani jedna. 

Obrovská nádej v liečbe
Zdroj: Getty Images

"Terapia diprovocimom v kombinácii s vakcínou môže mať úplný liečebný efekt. V prípade pridania látky adjuvans bola stimulovaná tvorba bielych krviniek infiltrujúcich nádor, ale v prípade prvej skupiny nedošlo k žiadnemu obnoveniu melanómu, čo je obrovský úspech," vysvetľuje Boger, ktorý mal v tíme aj laureáta Nobelovej ceny Brucea Beutlera. Výskumný tím teraz navrhuje ďalšie predklinické testy na túto očkovaciu látku a snaží sa zistiť, ako funguje v kombinácii s inými onkologickými liekmi. Ak budú ďalšie experimenty úspešné, do ďalšieho testovania môžu byť zahrnutí aj ľudia. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články