Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Historický moment, na ktorý sme čakali desaťročia: Do vesmíru už vyletelo aj Slovensko

Tím okolo skCUBE s napätím sleduje pohyb družice a jej prvé vysielané signály. Zobraziť galériu (4)
Tím okolo skCUBE s napätím sleduje pohyb družice a jej prvé vysielané signály. (Zdroj: Facebook/skCUBE - prvá slovenská družica)

BRATISLAVA – Slovenská kozmonautika dnes ráno urobila ďalší krok do vesmíru. Z vesmírneho strediska Šríharikota totiž odštartovala indická raketa PSLV-C38, ktorá na orbit vyniesla 31 družíc, medzi ktorými je aj prvá slovenská družica skCUBE. Stalo sa tak zhruba po desiatich rokoch od prvých plánov, po piatich rokoch vývoja, výroby a testovania a 1,5 roku čakania na štart. Informovala o tom Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA).

Chvíľa, na ktorú slovenskí vedci aj verejnosť dlho čakali, je konečne tu! Našu prvú družicu dnes ráno úspešne vypustili do vesmíru. Po minútach a hodinách napätia sa z kozmu ozval signál a členovia Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) zajasali – „družica žije!“

Najzáhadnejší objekt slnečnej sústavy: Deviata Planéta X prekvapuje aj slovenských vedcov​

Nervy pracovali na plné obrátky, napísali na Facebook experti, ktorí roky pracovali na projekte slovenskej družice skCUBE. Družica vyštartovala dnes ráno o 5.59 nášho času z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre na indickom ostrove Šríharikota. „Dmitrij Paškov R4UAB z Moskvy zachytil morseovku z našej skCUBE! Čakáme na prvé prelety nad Slovenskom, aby sme potvrdili stav družice,“ radovali sa dnes ráno okolo ôsmej hodiny. „Družica žije, komunikuje a máme silný signál. Prvé informácie hovoria o tom, že sa družica úspešne stabilizovala a rotuje rýchlosťou približne jeden stupeň za sekundu,“ informuje facebooková stránka skCUBE - prvá slovenská družica. Odteraz bude ponad Slovensko letieť zhruba každých 90 minút a ak pôjde všetko podľa plánov, bude dáta posielať dva roky.

Družica by mala posielať okolo 300 rôznych údajov. Odosielať by mala dáta o tom, v ako je stave, koľko energie prichádza zo solárnych panelov, či sa správne nabíjajú batérie, alebo aké prúdy a odbery majú jednotlivé komponenty a mnoho ďalších inžinierskych údajov. Posielať by tiež mala dáta zo senzorov o tom, ako sa družica vo vesmíre správa, ako rotuje okolo vlastnej osi, prípadne bude sama dostávať príkazy, či má spomaliť rotáciu, alebo zmeniť natočenie k Zemi.

Slovenská družica skCUBE
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: skcube.sk)

Historický moment, na ktorý
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SOSA)

Neskôr by mala družica posielať aj dáta z vedeckého experimentu. Prijímačom veľmi dlhých vĺn sa chce tím venovať napr. meraniu rôznych javov vo vysokej atmosfére Zeme, v magnetosfére Zeme, ďalej testovať, ako radiácia ubližuje súčiastkam na palube, či robiť experimenty v oblasti rádiovej komunikácie. V neposlednom rade by mala družica zároveň posielať aj fotografie planéty. Dáta budú verejne dostupné, takže ak by niekto chcel niektoré z nich spracovať, bude ich mať k dispozícii a môže si prípadne spraviť vlastný projekt.

Slovenská družica skCUBE je súčasťou misie, ktorá na orbit vyniesla 31 družíc. Dopravila ich tam 44 metrov vysoká a 320 ton vážiaca indická raketa. Jej hlavným nákladom bol vyše 700 kg vážiaci indický satelit Cartosat-2E, zvyšok tvorilo 30 satelitov a družíc vrátane slovenskej skCUBE a českého cubesatu VZLUSAT-1.

Historický moment, na ktorý
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Facebook/skCUBE - prvá slovenská družica)

Viac o téme: SkCUBEPrvá slovenská družica
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu