°C

Streda, 20. január 2021. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Aj politici vraj majú zmysel pre humor...

Obal knihy Stano Radič - Majster nenápadnej pointy
Obal knihy Stano Radič - Majster nenápadnej pointy
15.05.2015 00:00

„Aj politici majú zmysel pre humor. Spravidla vtedy, keď nemajú moc,“ povedal svojho času Stano Radič. Možno si ešte spomínate na legendárny Humorikon, Apropo TV či Telecvoking. Skvelé roky plné vypointovaného humoru, ktorý nám dnes tak veľmi chýba. Radič dokázal posunúť aforizmy a humor do štipľavej a satirickej roviny, ako málokto. Teraz o ňom vyšla kniha s priamočiarym názvom Stano Radič.


Čas dokáže vymazať spomienky na ľudí, ktorí si to nezaslúžia a ktorí nám veľmi chýbajú. Tak ako chýba Stano Radič vďaka svojmu humoru, názorom a postojom. Presne ako píše Rasťo Piško na obálke – bol to majster nenápadnej pointy.

Takto si spomína na ich prvé stretnutie autor knihy, jeho bývalý kolega a skvelý kamarát Rasťo Piško:

Stano Radič sa prišiel na náš kabaret pozrieť do kúpeľov Sliač. Ja som v kabarete, pochopiteľne, parodoval politikov. V móde boli Havel, Klaus, Kňažko, Fedor Gál, Dubček. No a, samozrejme, vychádzajúca hviezda Vladimír Mečiar. Stanovi sa program páčil a s menšími výhradami ho „kúpil“ do rozhlasového Silvestra.
„Robíte to dobre,“ povedal mi po predstavení. „Myslel som, že imitovanie je už prekonaný žáner, ktorý sa hodí iba do vidieckych estrád. Vám sa podarilo vdýchnuť tomu nový rozmer.“
„To ma teší, pán Radič!“ povedal som a ani trochu som neklamal. Stanova stručná, ale výstižná charakteristika bola prvou recenziou, ktorú som o svojom umení počul z úst človeka, ktorý sa humoru venoval profesionálne.

230-stranová kniha Stano Radič sa začína Radičovým detstvom a neskorším zrodom sociológa.
Nechýbajú legendárne zlaté časy rádia, Humorikon, Apropo, kauza Záložňa, či Telecvoking. Markíza, STV, VTV, ale aj Rádio Twist a Fun rádio.
Je to vynikajúci profil Stana Radiča z pera „dôležitej pätiny“. Radič totiž s Rasťom Piškom, a tiež Števom Skrúcaným, Mirom Nogom a Jarom Filipom tvorili základnú päťku populárneho rozhlasového zábavníka Apropo, kabaretu Apropo TV a Telecvoking.

Ako píše Rasťo Piško, „humor je večný a ľudia ho potrebujú ako kyslík. Bez neho sa nedá na tomto svete slušne žiť... Stano Radič sa svojím humorom a postojom pokúšal ten náš čudný svet aspoň trochu napraviť. Postaviť ho opäť na nohy. Bola to šťastná terapia, lebo liečba humorom má svoje veľké výhody. Ak sa aj nepodarí, sranda zostáva!“

Táto kniha je spomienkou na Stanislava Radiča, ktorý zomrel pred desiatimi rokmi. Spomienka na sociológa, rozhlasového redaktora, scenáristu, dramatika, aforistu, glosátora a predovšetkým skvelého človeka, ktorý nám veľmi chýba.

Kniha Stano Radič - majster nenápadnej pointy sa nachádza v ponuke internetového obchodu iPark.sk. Osobný odber po celej SR zdarma >>


Galéria

Obal knihy Stano Radič Stano Radič Stano Radič a Jaro

Nástroje k článku


ZDROJ: PR článok

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články