Slovensko má štátny smútok | Topky.sk

Nedeľa, 20. január 2019. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Slovensko má štátny smútok

23.01.2006 15:49

BRATISLAVA - Kostolné zvony a siréna dnes napoludnie na Slovensku ohlásili 24-hodinový štátny smútok, ktorý vyhlásila vláda po minulotýždňovej tragickej havárii lietadla AN-24 a smrti 42 slovenských vojakov na jeho palube. Najväčšie letecké nešťastie v novodobých slovenských dejinách prežil iba jediný vojak - nadporučík Martin Farkaš.


Vlajky na budovách štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy ale aj ďalších inštitúciách, sú stiahnuté na pol žrde alebo zrolované a previazané čiernou stuhou. Na niektorých budovách zaviali aj čierne vlajky. Zo zákona sú počas štátneho smútku zakázané lotérie a iné podobné hry.

Najviac obetí leteckej havárie je z východného Slovenska. Sústrasť a spoluúčasť pozostalým a blízkym obetí dnes vyjadril predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa. Pracovníci Štátneho divadla Košice sa rozhodli dnes uviesť ako výraz piety a úcty obetiam leteckého nešťastia balet Rekviem, na ktorý bude voľný vstup. Táto tragédia sa mimoriadne dotýka aj príslušníkov Mechanizovanej brigády Rudolfa Viesta v Prešove. Brigáda stratila pri havárii 13 príslušníkov, troch z Prešova a desať z trebišovského útvaru. Letecké nešťastie ovplyvnilo aj vysielanie Rádia Východ, ktorého poslucháči môžu na bezplatnom redakčnom telefónnom čísle vyjadriť svoje pocity z leteckej havárie.

Aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline zdieľajú žiaľ rodín a priateľov obetí leteckého nešťastia. Ako agentúru SITA informoval hovorca pluku Mário Pažický, v objekte visí štátna vlajka na pol žrde. Veliteľ pluku a žilinskej posádky podplukovník Ľubomír Šebo zrušil pripravovaný reprezentačný ples veliteľa žilinskej posádky. Pamiatku obetí leteckého nešťastia si uctili zvesením štátnej vlajky na pol žrde a minútou ticha aj na veliteľstve Pozemných síl OS SR v Trenčíne.

Začiatok štátneho smútku veľmi neovplyvnil tempo života v uliciach slovenských miest. Len časť chodcov zastala a minútou ticha si uctila obete tragédie. "Všetci sme tu mali minútu ticho stáť," zdôraznil so slzami v očiach 84-ročný bratislavský dôchodca, ktorý tak urobil hneď po vystúpení z električky. Smrť 42 vojakov označil za strašnú katastrofu a hrozné nešťastie pre celý národ. Chodkyňa, ktorá na bratislavskom Námestí SNP zastala, vyjadrila nádej, že ostatní ľudia tak urobili aspoň v mysliach. Dúfa tiež, že táto tragická udalosť donúti aspoň niektorých ľudí zamyslieť sa nad svojím životom, spomaliť a byť k sebe lepšími.

Za obeťami minulotýždňovej leteckej tragédie dnes smúti aj mesto Trnava. Napríklad na ZŠ Andreja Kubinu inštalovali podobizne niekdajšej vojenskej jednotky, v ZŠ Modranka zapálili 42 kahancov, ktoré symbolizujú 42 vyhasnutých životov. Niektorí riaditelia prichystali krátky príhovor v školskom rozhlase. Primátor Banskej Bystrice Ján Králik a ďalší predstavitelia mesta položili veniec pri soche Panny Márie na Námestí SNP k tabuli s menami a fotografiami zosnulých vojakov. K spomienkovej tabuli prichádzajú ďalší Banskobystričania a zapaľujú pri nej sviečky a kladú kvety. Pamiatku obetí leteckého nešťastia si uctili vlajkami stiahnutými na pol žrde a minútou ticha aj v úradoch a školách v Nitre.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články