Kamionisti: Končíme, bol hlásený zásah kukláčov | Topky.sk

Streda, 20. február 2019. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Kamionisti: Končíme, bol hlásený zásah kukláčov

Kamionisti postupne rozpúšťajú blokádu ciest
Kamionisti postupne rozpúšťajú blokádu ciest
Zdroj: SITA
02.02.2010 12:55

BRATISLAVA - Dopravcovia nespokojní s elektronickým mýtom ukončili čiastočné blokády ciest, odišli aj z posledného miesta protestu na hlavnom ťahu pri Ružomberku. Potvrdil to hlavný koordinátor akcie, ktorý nechcel byť menovaný. Dôvodom bola podľa neho obava pred zásahom polície.


Podľa zástupcu Únie autodopravcov Slovenska Jaroslava Polačeka, ktorá protest organizuje, sa dopravcovia na ďalšom postupe dohodnú na popoludňajšej demonštrácii pred Úradom vlády.

"Už sa to rozpadlo, bol hlásený zásah kukláčov," povedal hlavný koordinátor, ktorý nechcel byť menovaný. Dodal, že informáciu prišla kamionistom povedať polícia. "Vôbec som nerátal s takým zásahom polície," dodal. Ružomberský ťah bol pritom posledným miestom, kde dopravcovia blokádou vyjadrovali nespokojnosť s počtom spoplatnených ciest I. triedy.

Protest sa ráno rozpúšťal pri Košiciach, Banskej Bystrici, Trnave. Pri Prešove a Trstenej sa po zásahu polície skončil ešte v pondelok. Ďalší postup chcú dopravcovia dohodnúť na demonštrácii pred Úradom vlády o 15. hodine.

Protest proti elektronickému mýtu sa začal v pondelok, autá čiastočne na cestách blokovali jeden alebo dva jazdné pruhy tak, aby osobná a autobusová doprava mohla prejsť. Polícia počas dňa podľa regionálnych koordinátorov udelila viacero pokút, zadržala vodičské preukazy, desiatky z protestujúcich predviedla na policajnú stanicu. Podľa Polačeka približne 20 kamiónov zostali stáť na odpočívadle Triblavina pri Bratislave, polícia im ešte v pondelok večer nedovolila pokračovať v ceste do Bratislavy.

V Trnave ukončili protest už ráno. Podľa ich koordinátora Pašáka prečkala noc približne desiatka kamiónov. „Rozpustili sme to, lebo sme dnes očakávali policajný zásah,“ uviedol. Podľa neho bola noc pokojná a polícia nikoho z dopravcov nepokutovala ani inak nezasiahla. „Nikoho sme neobmedzovali, takže nemali dôvod,“ dodal Pašák. Kamionisti podľa neho ostávajú v pohotovosti. Pôvodné plány presunúť sa do Bratislavy im skrížila informácia o blokovaných kamiónoch na Triblavine. „Sám tam mám jeden kamión, ktorý ide nakladať tovar, ale polícia si myslí, že tie objednávky sú fingované. Toto nie je normálne,“ skonštatoval Rudolf Pašák. „Uvidíme, čo robiť ďalej, či to má význam alebo nemá,“ neskrýval sklamanie z nízkej účasti na proteste. „Ľudia by si mali uvedomiť, že tu sa nejedná o peniaze dopravcov, ale nás všetkých,“ uzavrel.

V Banskej Bystrici sa rozhodli ukončiť svoj protest a postupne uvoľňujú cestu na výjazde z Banskej Bystrice v smere na Brezno, ktorú čiastočne blokovalo okolo 50 kamiónov od pondelkového rána. "Sklamali nás iné mestá. Bojujeme tu za celé Slovensko, ale ostatní autodopravcovia asi nemajú také problémy ako my. Alebo podľahli tlakom, ako boli predvolávačky na políciu," povedal koordinátor protestu v Banskej Bystrici Slavomír Lamper. Pripomenul, že oni na rozdiel od kolegov v iných mestách problémy s políciou nemali a vychádzali s ňou korektne. Postupný odchod kamiónov potvrdila aj banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková.


Nástroje k článkuFOTO: SITA;
ZDROJ: en, ČTK, SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články