Maďarsko sa so Slovenskom chce aj nechce stretnúť | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Maďarsko sa so Slovenskom chce aj nechce stretnúť

Ivan Gašparovič a László Sólyom
Ivan Gašparovič a László Sólyom
09.09.2009 07:58

BRATISLAVA – Riešenie slovensko-maďarských sporov je ťažké. Už zajtra sa ich pokúsia zmierniť premiéri oboch krajín. Stretnutie prezidentov je v nedohľadne.


Maďarská strana odmietla iniciatívu Slovenska, ktoré trvalo na stretnutí. Gašparovič a Sólyom sa mali stretnúť v piatok a sobotu počas summitu V4 v Poľsku. Pôvodne ho navrhli Maďari, ešte pred incidentom so zákazom vstupu Sólyoma do Komárna.

Maďarsko ale nezareagovalo ani na slovenskú iniciatívu, počas ktorej slovenský veľvyslanec v Budapešti Peter Weiss požiadal svojho maďarského partnera o možnosť predsa sa stretnúť. S tým, že iniciátorom by bolo už Slovensko.

"Aj túto iniciatívu maďarská strana odmietla," povedal Marek Trubač, hovorca slovenského prezidenta.

Maďari čakajú na odpoveď na svoju diplomatickú nótu, ktorú odovzdali 24. augusta na slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Chcú vysvetliť odopretie vstupu maďarského prezidenta na Slovensko.

Problémy sa pokúsia vyriešiť aj premiéri Fico a Bajnai. Tí sa stretnú už zajtra v maďarskom meste Szécsény. Za úspech rokovania sa chcú modliť aj tamojší františkánski mnísi.

Napäté vzťahy sa vyostrili po prijatí novely jazykového zákona. Maďari sa boja o svoju menšinu, slovenská vláda akékoľvek problémy odmieta.

Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk, SITA, TASR;
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články